Vedení Radkova bude na záchraně unikátní aleje úzce spolupracovat s nevládkami

19.2.2014 - RADKOV (Opavsko) | Tiskové zprávy
Pohled do dobrovolníky ošetřené aleje z Radkova do Dubové
Marcela Klemensová
Starosta obce Radkov Petr Dubový se s nevládními organizacemi Arnika a o.s. Radkov jednání dohodl, že budou společně postupovat při záchraně místní aleje. Navržené konkrétní kroky na záchranu aleje počítají s aktivním zapojením místních při ošetřování aleje a jednání s úřady o podpoře z veřejných financí.

Zachování aleje je prioritou starosty Radkova Petra Dubového. „Rád bych, aby alej zůstala jako chodník pro pěší a cyklisty a usiluji o to, aby se zainteresované obce a jejich obyvatelé v tomto úsilí spojili. Hodně významná pro nás je historická a estetická hodnota aleje. Za stromy, které už padly nebo které k zemi půjdou kvůli nedobrému zdravotnímu stavu, bychom rádi co nejdříve vysadili dřeviny nové. Jsem rád, že jsou v obci tak zapálení lidé, mezi něž rozhodně patří členové o.s. Radkov, a pomocnou ruku nabízí i Arnika, která má s ochranou alejí zkušenosti v celé republice,“ komentuje jednání starosta Dubový.

Klíčové je podle účastníků schůzky zapojení širší skupiny místních obyvatel. „Chtěli bychom do dění v aleji co nejvíce zatáhnout místní občany. Jednoduché udržovací práce, jako je ořez větví pod dohledem odborníka, úklid klestu a další, jsme schopni zajistit dobrovolnicky. Co takhle alespoň na jeden den zastavit automobilovou dopravu v aleji? Lidé si tak budou moci projít alej po svých nebo se projet s dětmi v kočáře,“ navrhuje Tomáš Skalík z radkovského spolku, který má v úmyslu ještě letos uspořádat Den pro alej.

Do hry ale vstupují i další hráči, protože alej lemuje silnici, která je jedinou spojnicí mezi více sídly. Místní aktivní lidé se proto obrátili i na Centrum pro podporu občanů Arniky. „Arnika pokračuje v jednáních s obcí Radkov, městem Vítkov i správou silnic Moravskoslezského kraje a snaží se najít se všemi zainteresovanými společnou řeč. Společným cílem musí být rozhodně uchovat unikátní alej v Radkově,“ říká odbornice na ochranu stromů RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Některé lípy v aleji už podlehly času, některé jsou ve velmi špatném stavu a jejich budoucnost je nejistá. Proto je nutné začít s obnovou aleje co nejdříve. Také proto odbornici odebrali vzorky větví lip z aleje a podrobně je zkoumají v genetické laboratoři. Výsledky pomohou odkrýt nová fakta o způsobu výsadby aleje i zvolit vhodný způsob pro současnou obnovu.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu