Více spaloven ohrožuje kvalitní recyklaci, hrozí i růst poplatků za odpad

27.2.2013 - ČR / PRAHA | Tiskové zprávy
Spalovna ve Francii (ilustrační foto)
Neustále rostoucí kapacita spaloven odpadů v zemích Evropské unie začíná ohrožovat ekologicky šetrnější recyklaci. Upozorňuje na to nevládní sdružení Arnika s odkazem na novou studii mezinárodní organizace GAIA. Podle ní totiž produkce odpadu ve většině států evropské sedmadvacítky stagnuje a v některých i klesá. Jde například o Německo (graf níže), Velkou Británii (graf níže) či Švédsko. Pokud budou spuštěny plánované spalovny v Česku, hrozí další prohloubení tohoto trendu.

Problémy se týkají hlavně zemí, které spalovnová lobby dává za příklad. „Nová mezinárodní studie by měla být vážným varováním před chvalozpěvy investorů a některých politiků prosazujících spalovny. Dávají za příklad odpadové hospodářství Německa či Švédska, které je na spalovnách založené, které se ale ocitají ve velkých problémech. V budoucnu podobné problémy hrozí i u nás. Pokud současné projekty spaloven projdou, mohlo by Česko skončit jako popelník střední Evropy se všemi negativy, které si lze představit,“ říká vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj Matěj Man.

„Německo, Švédsko, Holandsko a Velká Británie se v současné době dostaly do situace, kdy pro ekonomicky vyrovnaný provoz spaloven nemají dost odpadu. Musejí ho draze dovážet a stoupá logicky i cena tepla pro jeho odběratele. Negativní dopady na životní prostředí jsou umocněny zvýšenou dopravou a namísto šetrné recyklace se cenné suroviny nechávají prolétnout komínem,“ dodává mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Graf ukazuje aktuální produkci směsného komunálního odpadu ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska a současné i plánované kapacity na jeho likvidaci.

Graf 1 ukazuje aktuální produkci směsného komunálního odpadu ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska a současné i plánované kapacity na jeho likvidaci.

Všechny jmenované státy tak podle studie musejí odpad dovážet, aby naplnily kapacity svých spaloven – pokud totiž nejsou jejich kapacity dostatečně vytíženy, je jejich provoz značně nehospodárný. Problematické spalovny tak v tuto chvíli velmi silně konkurují šetrné recyklaci a prevenci vzniku odpadu. Například Francie se už v tuto chvíli potýká s neschopností plnit národní program zvyšování recyklace právě v důsledku vysoké konkurence spaloven (1). I stavba nových spaloven je v této situaci velmi nevýhodná. Investor potřebuje rychle splatit několikamiliardové pořizovací náklady. Ve chvíli, kdy není kapacita spalovny zcela naplněna, zdražuje se cena tuny spáleného odpadu, kterou ve výsledku zaplatí občané v poplatku za odpad.

Graf 2 ukazuje současnou a do budoucna plánovanou kapacitu spaloven v Německu (tuny odpadu za rok) a aktuálně klesající množství produkce odpadu s předpokladem dalšího poklesu v budoucnu.

Graf 2 ukazuje současnou a do budoucna plánovanou kapacitu spaloven v Německu (tuny odpadu za rok) a aktuálně klesající množství produkce odpadu s předpokladem dalšího poklesu v budoucnu.

Eurokomisař Janez Potočnik ve svém prohlášení (2) hovoří o střednědobém zákazu spalování recyklovatelného a komopostovatelného odpadu. Nahradit skládky spalovnami není správný krok. Je třeba hledat systémové řešení s důrazem na prevenci a recyklaci.

I to jsou důvody, proč ekologické sdružení Arnika nesouhlasí se stavbou nových spaloven. Pokud se Česko vydá cestou států, které nastavily příliš vysokou kapacitu spaloven, dostaneme se do stejné problematické situace - konkurence špinavého spalování a šetrnější recyklace odpadu. Arnika proto navrhuje, aby se Česká republika vydala cestou maximální prevence a recyklace, jako to udělaly například belgické Flandry.

Česká republika doposud zdaleka nevyčerpala možnosti, které nabízí důsledná recyklace. Upozorňuje na to kampaň Nespaluj, recykluj! sdružení Arnika. Spalovna zničí tisíce tun kvalitních druhotných surovin. Jejich recyklací se uspoří mnohem více energie, než dodá jejich spálení. Zároveň není nutné vytěžit a dovézt tisíce tun ropy. Stejně tak spalovny ničí bioodpad, který lze přetvořit v tuny kvalitního kompostu pro využití na zahrádkách a v zemědělství.

Poznámky:
(1) Tuto informaci řekl Delphine Lévi Alvarès, Policy Officer z CNIID (francouzské Národní centrum pro nezávislé informace o odpadech) a je obsahem tiskové zprávy organizace GAIA pdf„More incineration than trash to burn threatens recycling in Europe“ ze dne 21. ledna 2013.

(2) Výrok Janeze Potočnika je možné najít ve článku United Kingdom Without Incineration Network „European Environment Commissioner calls for incineration limits“ ze dne 25. ledna 2013.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí