en ru

Volební kalkulačka pomůže Pražanům rozhodnout, koho volit na magistrát

27.9.2018 - PRAHA | Tiskové zprávy
Zasedání pražského zastupitelstva
Foto: Aktron / Wikimedia Commons
Necelé dva týdny zbývají do pražských komunálních voleb, ve kterých lidé vyberou nové zastupitele. Občanské sdružení KohoVolit.eu pro nerozhodnuté voliče připravilo Volební kalkulačku. S její pomocí snadno zjistí s jakou stranou se nejvíce shodují jejich názory v oblastech, které Pražany trápí. Postoje kandidátů pomáhaly zjišťovat spolky Arnika, Auto*Mat a Platforma pro sociální bydlení.    

Sdružení KohoVolit.eu oslovilo kandidáty z 29 stran a hnutí, které se utkají 5. a 6. října ve volbách do pražského zastupitelstva. Ti odpovídali na sadu 60 otázek. Dotazy z oblasti územního rozvoje připravil spolek Arnika, k řešení dopravní situace Prahy otázky sestavil Auto*Mat a dostupnost bytů zpracovala Platforma pro sociální bydlení.

Už víte, koho budete volit? Poradí vám Volební kalkulačka

„Volební kalkulačku připravujeme od roku 2006 stejným způsobem a nejinak je tomu i letos. Zaměřili jsme se na problémy, ke kterým slibují řešení prakticky všechny strany napříč politickým spektrem. Lidé si tak mohou na sadě 25 otázek s odpověďmi ano, ne, nevím otestovat, jak se jejich názory shodují s politikou jednotlivých stran. Voliči si mohou ověřit procentuální shodu a výsledky navíc zpřesnit tím, že některé otázky označí za důležitější,“ vysvětluje autor webové aplikace Michal Škop.

Jedním z hlavních předvolebních témat se letos stal územní rozvoj a s ním související dostupnost bydlení. Jak vyplývá z analýzy volebních programů od Arniky, strany často slibují smluvní dohody s developery u konkrétních stavebních projektů, péči o zeleň a opatření k řešení vedra a sucha v letních měsících. V některých případech řeší i budoucnost Metropolitního plánu.

„Chceme voličům pomoci zorientovat se v hlavních tématech, které Praha v současnosti řeší. Jejich dostatečná znalost i vědomí o nabízených způsobech řešení jsou klíčové pro odpovědné využití občanského volebního práva. Právě teď se totiž rozhodne o směru, kterým se Praha bude další čtyři roky ubírat,“ dodává Václav Orcígr z Arniky.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu