Všechno nejlepší nepřehrazeným řekám a jejich ochráncům!

14.3.2018 - PRAHA | Články
Mezinárodní den akcí proti přehradám se celosvětově slaví už 21 let (Internationalrivers.org)
Foto: Majda Slámová, Arnika
Dnes slaví svátek Matyldy a Rút, probíhají oslavy sikhského nového roku Hola Mohalla a narozeniny má například britský herec Sir Michael Cane. Kromě toho si ale celý svět připomíná význam nepřehrazených a neregulovaných řek. Na dnešek totiž připadá také Mezinárodní den akcí proti přehradám a pro řeky, vodu a život.

Přehrady a jezy - ano, nebo ne? Na důležitost této otázky upozorňuje dnešní mezinárodní iniciativa za ochranu řek. “Každoročně se 14. března ozývají po celé Zemi tisíce lidí v rámci oslav světových řek a lidí, kteří za ně bojují,” popisují dnešní svátek přímo jeho oficiální webové stránky International Day of Action for Rivers. “Mezinárodní den akce pro řeky je den oslav úspěchů, jako je odstraňování přehrad a postupné obnovování přírodního rázu řek,” uvádí. 

Střih: Jiří Vondráček

“Jezy a přehrady způsobují radikální a nevratnou změnu pro říční ekosytémy. Typickým příkladem je plánovaný jez na Labi u Děčína. Ten byl přitom už několikrát smeten se stolu kvůli zničujícímu dopadu na zachovalé Labe, které bylo zařazeno mezi nejvýznamnější oblasti evropské přírody,” nabízí český příklad naše odbornice na ochranu přírody Nikol Krejčová. Podobné problémy řeší Arnika i v zahraničí. Celoevropským problémem je v současné době například masivní a téměř neregulovaná výstavba přehrad v Bosně a Hercegovině.

Tradice od roku 1997
Ačkoliv se nejedná o den vyhlášený Organizací spojených národů, napříč kontinenty se dnes konají setkání, happeningy i demonstrace. Tam všude se lidé snaží poukázat na rizika spojená s přehrazováním řek a často přehlíženými dopady, které s sebou regulace toků nese. "Zalévání řek betonem často ohrožuje místní obyvatele, mnohdy drobné zemědělce, kteří kvůli přehradě přijdou o domov i obživu," uvádí jeden z problémových aspektů Krejčová z Arniky.

Samotná iniciativa byla ustanovena na vůbec prvním mezinárodním setkání lidí postižených přehradami. To se konalo v březnu 1997 v brazilské Curitibě a závěrečnou deklaraci nazvanou “Voda pro život, ne smrt!” podepsali zástupci dvaceti zúčastněných zemí.

A o co že vlastně při Mezinárodním dni akcí proti přehradám a pro řeky, vodu a život jde? “Je to den, kdy lidé vycházejí do ulic, demonstrují a dožadují se zlepšení práce a přístupu odpovědných osob. Je to den, kdy se navzájem vzděláváme o hrozbách, kterým čelí naše řeky, a dozvíme se o lepších ekologických a energetických řešeních. Především je to den, kdy se sjednotit - společným postupem připomínáme, že tyto otázky nejsou pouze lokální, ale je to celosvětový problém,” vysvětlují organizátoři akcí.

A co vy, máte svojí oblíbenou řeku? A byli jste se na ní dnes podívat?

 

Dejte dnes řekám dárek a pomozte nám je ochránit před nesmyslnými přehradami!

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu