Vyfoťte „Život v aleji“ a pohlédněte na svět z ptačí perspektivy

6.9.2013 - ČR / KRAJE | Tiskové zprávy
Anenská alej nedaleko Andělské Hory v moravskoslezské části Jeseníků - jedna z nominovaných na titul Alej roku 2013
Kateřina Bujnochová
„Alej roku – ocenění, které vás vynese do oblak,“ i tak by se dal krátce popsat letošní ročník ankety o nejkrásnější alej s nejsilnějším příběhem. Hlavní cenou Aleje roku 2013 je totiž let balónem pro toho, kdo vítězné stromořadí do soutěže přihlásí. Cenu věnovala tišnovská firma HaBalon. Příležitost vyhrát má stále každý, kdo do konce příštího týdne stihne na web http://alejroku.cz nahrát fotku s tématem „Život v aleji“ a připsat krátký příběh, který se s ní pojí. Dosud lidé nominovali 42 alejí ze všech krajů v Česku – první nominace z Plzeňského kraje přišla před několika chvílemi.

Do oblak se může podívat i Kateřina Bujnochová z Moravskoslezského kraje, která do ankety jednu z alejí přihlásila. „Alej na Anenský vrch byla v roce 2008 vyhlášena za památnou. Počátky této aleje lemující cestu k poutnímu kostelu svaté Anny jsou vázány na období vzniku kostela a poutní cesty k němu. V roce 1696 zde byla vystavěna dřevěná kaple, kterou v roce 1770 nahradil zděný kostel. Nejstarší stromy nacházející se v horní třetině mají odhadované stáří více jak 200 let a dosahují obvodu kmene až 400 cm. Do památné aleje je zahrnuto 257 kusů stromů, celkově jich je 319. Alej patří k nejzachovalejším a nejúplnějším starým alejím v CHKO Jeseníky. Zároveň je velice působivou dominantou krajiny i města Andělská Hora. Alej je hojně využívána lidmi k procházkám a návštěvníky, kteří se chtějí podívat ke kostelu. Jednou za rok se zde pořádá pouť a s tím spojená křížová cesta, která je umístěna v horní části aleje,“ popisuje alej Bujnochová.

Fotografie aleje jsou k dispozici na http://alejroku.cz/2013/alej-na-anensky-vrch

Cenami pro další místa budou:

Část cen, které čekají na letošní vítěze ankety Alej roku 2013

Část cen, které čekají na letošní vítěze ankety Alej roku 2013

Aktuální informace o anketě budou v jednotlivých regionech přinášet Deníky z vydavatelství Vltava-Labe-Press. Slavnostní vyhlášení vítězné aleje a výherců atraktivních cen proběhne uprostřed listopadu 2013.

Do soutěžní ankety mohou lidé přihlásit „svou“ alej prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz. Každý může zaslat 1-3 fotografie (nejlépe ve formátu JPEG), ke kterým připojí stručný popis a důvod, proč si alej zaslouží pozornost. Nejpopulárnější alej pak vyberou svým hlasováním na internetu sami lidé – tato část ankety bude spuštěna v na konci září.

„Aleje jsou krásným fenoménem českých zemí už od dob baroka a představují historickou paměť krajiny. Spojují nás s našimi předky a jsou odkazem našim potomkům. Slouží jako orientační bod, lidé i zvířata v ní hledají v létě ochranu před ostrým sluncem a jsou důležitými biokoridory. Lidé si do nich často chodí odpočinout, projít se nebo projet na kole. A přesně to účastníci ankety měli letos fotit – život v alejích. Aleje jsou v Čechách i na Moravě stále opomíjené a ohrožené. Věřím, že naše anketa přivede lidi do alejí a ukáže i jejich krásu a význam,“ popisuje význam alejí vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.

V loňském ročníku ankety Alej roku 2012 bylo:

  • 71 nominovaných alejí z celé republiky;
  • 676 hlasů pro vítěznou Rybářskou alej z Přerova;
  • 5 494 hlasů odevzdáno v internetové anketě;

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů.

Lidé, kteří ještě nemají svou oblíbenou alej, se mohou k výletům inspirovat v mapách a letácích Arniky: Významné a památné aleje Olomouckého kraje, Významné stromy středních Čech a Prahy, Aleje Zlínska - dědictví naší krajiny, Aleje Olomoucka - dědictví naší krajiny a Aleje Vysočiny - dědictví naší krajiny.

 

Partneři ankety Alej roku 2013:

Centrum FotoŠkoda
Regionální deník
HaBalon
Bushman

foto skoda

denik
HaBalon
Bushman
 Ruční papírna Velké Losiny
 Dřevotvar
Botanická zahrada hl. m. Prahy 
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK 
 Papirna Velke_Losiny
Drevotvar vyska 
 Botanicka Praha
Botanicka UK 
 PRO-BIO
Hračkárna.cz 

probio logo_www 

HR - logo 

 

Supported by a grant fromSwitzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swisscontribution.admin.ch. Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. www.swisscontribution.cz

Swiss Cntrb_NAP

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu