Výstava Arniky o chemických haváriích putuje v rámci festivalu Jeden svět do Ostravy

22.2.2008 - OSTRAVA | Tiskové zprávy
Obyvatelé Ostravy mohou od tohoto týdne navštívit fotografickou výstavu sdružení Arnika „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“. Fotografie nabízí průřez nejznámějšími haváriemi průmyslových podniků, ke kterým došlo ve světě i v České republice během posledních třiceti let. Snímky doplňují informace o příčinách i důsledcích těchto katastrof a nabízí i možnosti prevence. Výstava je součástí filmové přehlídky Jeden svět v regionech a návštěvníci si ji mohou prohlédnout v galerii Fiducia do 7. března.

„Výstava by mohla lidi z Ostravy i okolí zaujmout, neboť jim téma chemických havárií není vzdálené,“ říká vedoucí pobočky Arniky v Ostravě Vendula Kubačáková. V sousedním Olomouckém kraji byli například před čtyřmi měsíci zraněni dva lidé během havárie v chemičce Precheza (1). Přímo v ostravské chemičce BorsodChem došlo v letech 2002 až 2005 ke čtyřem nehodám (2). V roce 2004 zde například explodoval při výrobě anilinu vodík a vznikl požár. O rok později ze zásobníků s kyselinou dusičnou uniklo do ovzduší zhruba sto padesát kilogramů směsi oxidů dusíku, malé množství nitrační směsi a nitrobenzenu. „Lidé by si měli být vědomi toho, že se jich riziko havárií týká a na naší výstavě mohou získat zajímavé informace,“ dodává Kubačáková.

„Výstavou se snažíme upozornit na rizika používání a produkce toxických látek v průmyslu a na nebezpečí spojená s rizikovou chemickou výrobou,“ vysvětlil smysl výstavy RNDr. Jindřich Petrlík vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Vedle záběrů z nechvalně proslulé bhopálské tragédie či katastrofy v Sevesu mohou lidé na výstavě vidět i výjimečné záběry z České republiky. Patří k nim například fotografie Libora Zavorala dokumentující požáry v ústecké Spolchemii nebo v Litvínovském Chemopetrolu. Unikátním snímkem je fotografie Václava Vašků zachycující únik chlóru ze Spolany v Neratovicích, kterou její autor pořídil při povodních v roce 2002. „Právě Spolana Neratovice, kde se vyrábí PVC patří k nejvíce nebezpečným provozům v České republice. Došlo v ní opakovaně k řadě havárií. PVC je samo o sobě zdrojem úniků toxických látek i během svého používání a likvidace, a proto výstavu bude provázet petice „Za náhradu PVC“ usilující o eliminaci tohoto rizika,“ doplnil Petrlík.

Přestože se výstava týká především neštěstí a havárií, také při běžném provozu unikají z průmyslových a chemických provozů tuny toxických látek, které zamořují ovzduší a vodu. V Ostravě se na znečištění životního prostředí podílejí zejména hutě v čele se společnostmi Arcelor Mittal Steel a Třinecké železárny Výstavu Arniky „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“ lze navštívit v ostravské Fiducii (Nádražní 30), každý všední den od 10 do 18 hodin až do 7. března 2008. V rámci filmového festivalu Jeden svět, který pořádá Člověk v tísni, fotografie poputují ještě do Českých Budějovic a Tábora. Návštěvníci mohli zajímavé snímky vidět již v mnoha českých městech a v Ostravě je výstava již podruhé.

Bližší informace o výstavě najdete ZDE.

Uspořádání výstavy Arnice v rámci projektu Budoucnost bez jedů umožnila finanční podpora grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Kromě toho tento projekt podpořily ještě nadace: New Word Foundation a Global Greengrants Fund.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu