Vzácným rostlinám pod Lipskou horou se dostalo mimořádné péče

14.9.2020 - MRSKLESY | Tiskové zprávy
Foto: Mária Podracká, Arnika
Čtyřicet dobrovolníků o víkendu obhospodařili hektar louky na úpatí Lipské hory, která se nachází v CHKO České Středohoří. Pravidelným sekáním a vyřezáváním náletových dřevin umožňují přežít vzácným rostlinám na jejich útočišti, kam je ochranáři přesunuli před několika desítkami let. 

Tradičního kosení luk se zúčastnil tým Bořena ze spolku Arnika, zástupci Grüne Liga, firmy TRASK a vlastníků okolních luk. Cílem je zabránit zarůstání luk travami a dřevinami, mezi nimiž by choulostivé druhy rostlin neměly šanci na přežití. Mezi ně patří například hořeček brvitý, len žlutý, plamének přímý, hvězdnice chlumní, sasanka lesní nebo hadí mord španělský. 

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Pod Lipskou horou rostou ohrožené druhy teprve od konce 80. let, kdy je na tamní bílé stráně přestěhovali ochránci z přírodní památky Bělák, která zanikla kvůli těžbě uhlí na dolu Bílina. Po přestěhování se rostliny na novém útočišti rozšířily natolik, že dnes rostou na desetkrát větší ploše. Úspěšný přesun je proto považován za zcela jedinečný v evropském měřítku.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí