Z Lovochemie se zřejmě vyplavilo malé množství lakového benzínu

2.9.2002 - LOVOSICE | Novinky
Ilustrační obrázek
v Lovochemii voda odplavila podle šéfa ústeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Jiřího Baleje dosud nezjištěné množství ledku amonného a mletého vápence a malé množství lakového benzínu.

V Lovochemii v Lovosicích na Litoměřicku voda odplavila podle šéfa ústeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jiřího Baleje dosud nezjištěné množství ledku amonného a mletého vápence. Větší část se zachytila v záchytné jímce pod skladem, ale část zřejmě unikla do rozvodněného Labe, poznamenal. Připomněl, že tyto látky se používají jako hnojivo. Z Lovochemie se také podle Baleje zřejmě vyplavilo malé množství lakového benzínu. Tato látka se v minulosti používala při výrobě kombinovaného hnojiva NPK. Už před rokem byla nahrazena ekologicky nezávadnou látkou.

"Nicméně za dlouhou dobu používání lakového benzínu tato látka kontaminovala podloží fabriky. Již dva roky se toto podloží intenzívně sanuje a do tří měsíců měla být tato stará ekologická zátěž zcela odstraněna," zdůraznil Balej. Usuzuje proto, že se do Labe dostalo jen zbývající malé množství této škodliviny. Při množství vody, která tou dobou řekou protékala, mohly být koncentrace této škodliviny jen velmi nízké, poznamenal Balej.

Z chemických továren v Ústeckém kraji (papírna ve Štětí, ústecká Setuza, ústecký Spolek pro chemickou a hutní výrobu) zřejmě jinak neuniklo při povodni do rozvodněného Labe žádné závažné množství chemických látek.

Celý článek najdete v severočeských Denících Bohemia.

Více informací najdete na stránkách věnovaných případu Lovochemie.

Banner-stika

Sledujte nás: