„Na problém obtěžujícího zápachu a bezmoci obyvatel a úřadů něco s tím udělat narážíme v naší ekoporadně každou chvíli. Úřadům a obcím chybí opora v zákoně o ovzduší, která v něm kdysi byla v podobě emisního limitu pro pachové látky. Díky němu by bylo možné donutit provozovatele chemiček, laminátoven anebo velkých prasečáků se zápachem něco udělat,“ zdůvodnil vznik petice předseda Arniky a člen petičního výboru Jindřich Petrlík.
Arnika chce peticí podpořit iniciativu poslanců a senátorů zákon o ovzduší vylepšit doplněním o účinnější regulaci pachových látek. „Ministerstvo životního prostředí původně do zákona navrhlo pouze obecné konstatování, že pachové látky patří ke znečišťujícím látkám, ale nedoplnilo konkrétnější způsob regulace těchto látek,“ vysvětlil Petrlík.
Pachové látky jsou přitom nejen nepříjemné svým obtěžujícím zápachem, ale hodně z nich může významně poškodit zdraví. Například naftalen (2) anebo styren (3) jsou podezřelé z toho, že mohou způsobovat rakovinu.
Petice, kterou mohou lidé podpořit na http://arnika.org/petice-stop-zapachu, požaduje, aby:
1. do novely zákona o ochraně ovzduší byla zařazena definice obtěžujícího zápachu, doplněná o číselné hodnoty a
2. zákon umožnil stanovení emisních limitů pachových látek tak, aby se předcházelo zbytečnému obtěžování zápachem z průmyslové a zemědělské výroby.
Poznámky:
(1) Více informací o zápachu a konkrétních kauzách spojených se zápachem: http://arnika.org/zapach, petice http://arnika.org/petice-stop-zapachu
(2) Více informací o naftalenu http://arnika.org/naftalen
(3) Vice informací o styrenu http://arnika.org/styren