Za několik desítek hodin se uzavře hlasování pro Alej roku 2012

28.11.2012 - ČR / KRAJE | Novinky
Už jen něco přes padesát hodin mohou lidé hlasovat v anketě Alej roku 2012 a vybrat nejkrásnější stromořadí s nejsilnějším příběhem. Letos čeští výletníci do ankety nominovali o 18 alejí více než v loňském roce, celkem 71, a své želízko v ohni má každý z českých i moravských krajů. V průběžném pořadí vede Rybářská alej v Přerově, v závěsu se drží Alej na Práchovně v Rokycanech následovaná Královskou alejí u Poličky. Hlasování probíhá na webové stránce www.alejroku.cz, kde jsou také popisy, fotografie a mapa přihlášených stromořadí.

Vyhlášení výsledků ankety Alej roku 2012 proběhne ve čtvrtek 6. prosince odpoledne, přesné místo ani čas však zatím nejsou známy. Vše záleží na tom, které stromořadí zvítězí.

„Titul by měla získat alej, která je podle hlasujících nejen nejkrásnější, ale má i nejsilnější příběh doplněný o nejhezčí fotky. Do ankety lidé přihlásili velmi rozmanité aleje. Mezi nominovanými najdeme alej mezinárodní, která spojuje Česko s Německem, alej u nejvýše položené železnice u nás, aleje staleté i čerstvě vysázené. Děkujeme lidem, že si stromořadí všímají, chrání je a dokonce vysazují nová. Jsou totiž důležitá jak pro člověka, tak pro přírodu samotnou,“ přibližuje letošní ročník vedoucí kampaně Zachraňme stromy! sdružení Arnika, jejíž je anketa součástí, Martin Skalský z Arniky.

„Aleje jsou úchvatným fenoménem naší krajiny a musíme si je chránit. V létě chrání cestovatele před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Poskytují útočiště řadě druhů živočichů. Stromořadí mají svůj půvab v každé roční době, jak je ostatně vidět na fotografiích z přihlášených do ankety. Stromy okolo silnic ale i drobných cestiček do naší krajiny rozhodně patří a proto dlouhodobě pracujeme na jejich ochraně. Tomu má pomoci i anketa Alej roku,“ vysvětluje význam alejí i ankety mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Autoři fotografií, kteří nominovali aleje na prvních třech místech dostanou hodnotné ceny od partnerů ankety. Budou to například dárkové poukazy od Centra FotoŠkoda, jen několik dní vydaná kniha o českých a moravských alejích od spisovatelky Marie Hruškové, jejíž vydání finišuje nakladatelství Mladá fronta, drobné dárky od společnosti Dřevotvar nebo publikace Arniky o stromech. Co konkrétně udělá sdružení Arnika pro vítěznou alej záleží na tom, které vyhraje. Nabízí se informační tabule, nějaký druh ošetření nebo pomoc místním, pokud existují snahy o vykácení stromořadí.

Banner-stika

Sledujte nás: