Začíná inventura novostaveb. Hledá se Skleněné peklo i Pražský klenot

8.7.2015 - PRAHA | Tiskové zprávy
Quadrio na Národní třídě
Jak lidé vnímají změny na tváři našeho hlavního města od pádu komunismu? Patří nové pražské stavby ke klenotům nebo naopak proměňují stověžatou matku měst na Skleněné peklo? Zjistit názor obyvatel i návštěvníků Prahy je cílem ankety, kterou rozjelo sdružení Arnika na webu http://sklenenepeklo.org. Lidé budou mít celé léto na to, aby objevili, vyfotili a do ankety poslali stavby, které se podle nich v posledních 25 letech kladně nebo záporně zapsaly do současné podoby města. Pro stavby, jež dojem kazí, je otevřena kategorie Stavební peklo, pro budovy, jež chtějí lidé nominovat pro jejich krásu, je kategorie Pražsky klenot. Jednou z prvních nominujících je i známá herečka Simona Babčáková.

„Odborných architektonických anket existuje hned několik, avšak běžných lidí se názor nikdo neptá. Našim cílem je zjistit právě to, jak nové stavby působí na obyvatele hlavního města, jak jsou pro ně použitelné, jak jim zlepšily nebo naopak zkazily okolí jejich domova. Lidem stačí stavbu vyfotit, na web nám fotku nahrát, napsat kde stavba stojí a proč ji nominují, neboli co se jim na stavbě líbí nebo je naopak odpuzuje,“ vysvětluje mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

„Praha bývá nazývána matkou měst a pro mimořádnou krásu historického centra ji mnozí považují za nejkrásnější město světa. Nevhodnými novostavbami můžeme o tuto hodnotu snadno přijít. Chceme také vyvolat debatu nad tím, nakolik mají obyvatelé Prahy možnost se k novým projektům vyjadřovat a zasáhnout do toho, jak se město rozvíjí. To je mimořádně aktuální v době, kdy se připravuje nový územní plán a magistrát zápolí se stovkami žádostí developerů o zástavbu parků, orné půdy nebo povolení mrakodrapů,“ doplňuje Martin Skalský z Arniky, který se dlouhodobě věnuje územnímu plánu a rozhodování o výstavbě.

„Rozhodla jsem se nominovat Quadrio, protože to je podle jednoznačný symbol arogance peněz a absolutně se do daného prostředí architektonicky nehodí. Tak masivní budova vzala slunce celému svému okolí, nehodí se tam ani vzhledem k historii místa a hrozně mi vadilo, že kvůli stavbě toho baráku byla dva roky zavřená stanice metra na Národní třídě,“ popsala své důvody k nominaci herečka Simona Babčáková.

Anketa poskytne zpětnou vazbu architektům, developerům a investorům, ale i pražským politikům, jakou podobu města by si jeho obyvatelé a návštěvníci přáli. Podle nevládní organizace jde také o pomyslnou inventuru, které budovy se mohou zapsat na seznam cílů milionů turistů, kteří Prahu každoročně navštíví. Z nominovaných staveb pak budou na podzim lidé vybírat tu, která se stane absolutním Skleněným peklem a nejvýraznějším Pražským klenotem v on-line hlasování. Na ty, kdo budou ve svých nominacích nejúspěšnější, čekají zajímavé odměny.

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fonfnno.cz a www.eeagrants.cz

logo nros

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu