en ru

Zásadní rozhodnutí soudu posiluje veřejnost a její zástupce

13.5.2016 - Praha/Brno | Tiskové zprávy
Nejvyšší správní soud v Brně
VitVit
Občané se už nemusí bát, že by je úřad při pořizování a změnách územního plánu ignoroval. Díky úsilí několika Pražanů se totiž mohou před úřadem nejen nechat zastoupit, ale vybraný zástupce může dokonce podat žalobu, když bude plán zasahovat do jejich práv. Nejvyšší správní soud (NSS) totiž svým rozhodnutím posílil právě pozici tzv. zástupců veřejnosti. Až do tohoto rozhodnutí jim nebylo všeobecně přiznáno právo zastupovat občany u soudu. S tímto nelogickým omezením se nechtěla smířit Anna Matoušková, kterou si spoluobčané vybrali jako zástupce při snaze zabránit zástavbě Strnadových zahrad v Praze 6. NSS ji dal nyní za pravdu. Zásadní rozhodnutí to je nejen pro občany Prahy 6, ale pro všechny, kdo stojí o možnost hájit svá práva.

„Jsem ráda, že po letech zdánlivě marného snažení, jsme se dočkali tak významného výsledku. O osudu Strnadových zahrad je třeba diskutovat s místními a ne rozhodovat centrálně bez ohledu na občany. Navíc se podařilo změnit náhled na zástupce veřejnosti. Díky našemu případu se nyní budou moci lépe bránit lidé v celé republice,“ říká Anna Matoušková, někdejší zástupce občanů v procesu pořizování změny územního plánu v oblasti Strnadova zahradnictví.

Nejvyšší správní soud ve svém obsáhlém rozhodnutí zdůrazňuje, že zástupce jedná jménem významné části občanů dotčené lokality. Jeho pozice má proto nezanedbatelnou výpovědní hodnotu. Zástupce veřejnosti tak není jen bezzubý institut, ale rovnoprávný subjekt v územním plánování. Možnost bránit práva soudní cestou je pak logickou součástí tohoto postavení.

Arnika se kauze Strnadových zahrad věnuje už od prvních návrhů na změnu územního plánu. Spolek se zapojil i do samotného soudního řízení.

„V první řadě místní dosáhli zrušení nezákonné změny územního plánu. Je ovšem skvělé, že nehleděli jen na své potřeby, ale pomohli i ostatním. Zástupce veřejnosti konečně budou muset úřady brát vážně,“ komentuje rozhodnutí Mgr. Vendul Záhumenská Ph. D., právnička Arniky.

Rozhodnutí je nenápadným, ale důležitým milníkem. Spolu s dřívějším rozhodnutím Ústavního soudu, který přiznal právo podat žalobu spolkům, ukazuje jasnou snahu českých soudů podpořit lidi, kteří se zajímají o svoje město.

„Považuju za správné, že soudy se postavily na stranu občanů a umožnili jim naplno využívat možnost brát se za svá práva. Ze zástupce veřejnosti se konečně stal nástroj, jak se zapojit do rozhodování o okolí svého domova,“ říká JUDR. Michal Bernard, Ph. D. z advokátní kanceláře Dohnal a Bernard, který žalobce zastupoval.

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu