Lidé v Arnice

Zastavme korupci! ...než se stane Praha největším staveništěm Evropy

radši se pakujZatímco odborníci připravují nový územní plán, developeři lobbují na magistrátu a tlačí na schválení stovek stavebních záměrů ve zrychleném režimu změn - mimo veřejnou kontrolu. Běžným schvalováním by tyto záměry možná neprošly. Pokud zastupitelé změny schválí, stane se nový územní plán jen cárem papíru a divoká výstavba bude moci probíhat prakticky ve všech částech města.

Zastupitelé část sporných záměrů schválili ještě za primátora Pavla Béma. Co se nestihlo, přichází na pořad jednání teď.


Napište zastupitelům z našeho webu, ať neschvalují změny územního plánu, které škodí životním prostředí!


Co všechno nám hrozí?

Developeři si brousí zuby na přestavbu nádaží Masarykova, mapa_hrozicich_projektuBubny a Smíchovského. Na Žižkově a v Modřanech mají vyrůst mrakodrapy. Hrozí zástavba části Roztyl u Krčského lesa, další rušení zeleně se chystá ve Vokovicích, Strašnicích, Sedlci či Kbelích. Plánuje se těžba štěrkopísků v nivě Vltavy. Na okrajích Prahy mají vyrůst desítky nových satelitních městeček.

Hrozící projekty najdete ve stavební mapě.

Na webu najdete také popis vln změn územního plánu.

Zastavme betonáře!

ufoni-lomova-x

V režimu změn se bez veřejné kontroly projednává 312 stavebních záměrů.

Změny se týkají 3 271 hektarů - téměř 7 % rozlohy Prahy (je to plocha velká jako čtyři areály mezinárodního letiště v Ruzyni nebo 520 Strahovských stadionů, který je největším na světě). Tak rozsáhlé změny by měly být předmětem nového územního plánu, který se připravuje.  

Pomozte nám zastupitele přesvědčit, aby nepodléhali tlaku developerů a hájili zájmy obyvatel města.

Proč neschvalovat změny územního plánu?

  1. Z Prahy by se na mnoho let stalo největší staveniště Evropy. Přitom hlavním cílem mimořádných změn územního plánu je dát vydělat spekulantům s pozemky a developerům. Obyvatelům města nemusí projekty přinést vyšší kvalitu života.
  2. Změny jsou zásadnější než celý nový územní plán, který připravují odborníci, a který má být schválen do konce roku 2015. Velké zásahy do organismu města by měly být součástí nového územního plánu, nikoliv potají připravovaných změn.
  3. Změny by znamenaly zničení řady významných zelených ploch, které slouží jako rekreační zázemí obyvatel města a pomáhají vyvažovat negativní vlivy znečištěného ovzduší na lidské zdraví. Developeři vidí v zelených plochách lukrativní stavební parcely.
  4. Změny se připravují bez informování občanů, podklady nejsou veřejně dostupné a Pražané nemají valnou možnost proces ovlivnit svými názory. Zásadní proměna tváře Prahy se plánuje v kancelářích magistrátu.
  5. Změny mohou zhoršit život ve městě – hrozí, že výstavba přitáhne do ulic další tisíce aut. Developery nikdo nenutí investovat do veřejného vybavení – vzniknou další kancelářské budovy, obytné komplexy a obchodní centra, budou ale chybět sportoviště, školky, zdravotnická zařízení, místa pro kulturu a trávení volného času, veřejná doprava.
Odeslání výzvy zastupitelům Vám zabere sotva pár minut
– pro Prahu to však může mít význam na několik desetiletí.

pankrac_kyvadlo_panorama1500

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu