Zastupitelé Lysé uvažují o zrušení parku. Má se na něm stavět.

25.1.2012 - LYSÁ NAD LABEM (Společná tisková zpráva občanského sdružení Lysin a Arniky – Centra pro podporu občanů) | Tiskové zprávy
Zůstane obyvatelům Lysé nad Labem park, nebo se místo něj budou dívat do zdí budovy? Právě to je jedna z otázek, kterými se budou zabývat zastupitelé Lysé na svém dnešním zasedání. Lysá totiž připravuje nový územní plán. Část zastupitelů si přeje, aby těsně vedle parku na Školním náměstí vyrostl nový domov důchodců. Park chtějí zrušit, aby mohli postavit parkoviště. I samotná stavba by však podle znalců vedla ke zničení stromů – stavba by zasáhla do jejich korun i kořenových systémů. S projektem nesouhlasí místní veřejnost.

„Seniorům bychom pro bydlení měli zajistit prostředí, ve kterém se budou cítit dobře. Zničit kvůli tomu park je naprosto absurdní – zhorší se tím prostředí nejen seniorům, ale všem obyvatelům Lysé," vysvětluje důvody nesouhlasu předsedkyně občanského sdružení Lysin Romana Smolíková.

„Podle nového stavebního zákona z roku 2006 musí všechna města a obce vytvořit nové územní plány. Jak je vidět v Praze i v Brně, kde jsou nejdále, příprava nových územních plánů vyvolává tlak na zástavbu zeleně a dalších lukrativních parcel. Zastupitelé Lysé by měli naslouchat přání obyvatel města a schválit takový plán, který zlepší kvalitu života ve městě," podotkl Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika, které se sdružením Lysin spolupracuje již více než 10 let.

V parku se bude muset z důvodu stavby pokácet 31 stromů. Došlo by ještě ke zničení dvou cenných stromů – dubu obecného a ořešáku černého, které označují odborníci za vzácné a jejichž hodnotu vyčíslili na téměř tři miliony korun. Plánovaná stavba je ve vnitrobloku, mezi dvěma náměstími. Byla by však těsně vedle parku, což by podle znaleckých posudků vedlo k odumření části stromů včetně ořešáku a dubu. Část parku by padla na parkoviště a zbytek by poničily stavební práce.

Lysin bojuje za zachování parku už od roku 2003. Tehdejší zastupitel a dnešní europoslanec za ODS Hynek Fajmon prosadil zrušení plánu na výstavbu domova seniorů v městské části Litol vedle lesíka zvaného Borek. Ředitelkou domova důchodců tehdy byla Fajmonova matka Marie Beníková. Jako nová vhodná plocha bylo vybráno právě Školní náměstí.

V roce 2008 vydal stavební úřad v Lysé nad Labem na stavbu domova důchodců územní rozhodnutí. Majitelé okolních nemovitostí proti němu podali žalobu a věc dodnes leží u soudu. „Pro tvrdošíjný přístup některých zastupitelů, kteří stále prosazují umístění stavby do konfliktní lokality, musí občané domova důchodců nadále žít v neutěšených podmínkách. V případě, že by postupovali zastupitelé rozumně i ekonomicky, domov důchodců by již stál a sloužil potřebným občanům. Jiné vhodné lokality v Lysé byly a ještě jsou," dodala Romana Smolíková.

Investorem domova důchodců je Krajský úřad Středočeského kraje. Přestože stavba dosud nebyla zahájena a není jisté, zda vůbec kdy bude, město Lysá do projektu nasypalo – včetně výkup pozemků a jejich darování Středočeskému kraji – zhruba 12 milionů korun.

http://arnika.org/padne-park-kvuli-domovu-duchodcu-a-parkovisti

http://arnika.org/jak-zabranit-kaceni

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu