Zastupitelstvo řeší významné změny územního plánu a zásady územního rozvoje. Do voleb to odložte, požaduje Arnika

14.6.2018 - PRAHA | Tiskové zprávy
Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová
Foto: Aktron / Wikimedia Commons
Pražští zastupitelé dnes projednají nebývalých 87 změn územního plánu. S návrhy přichází primátorka Adriana Krnáčová právě v době, kdy vrcholí přípravy Pražanů a městských částí na připomínkování Metropolitního plánu, který ovlivní podobu Prahy v příštích desítkách let. Občanský spolek Arnika to považuje za schválnost vůči obyvatelům – právě kvůli souběhu s Metropolitním plánem. V krátkých termínech se lidé nemají šanci k tak obsáhlému balíku projektů vyjádřit. Arnika žádá zastupitelstvo, aby tuto agendu už před podzimními komunálními volbami neschvalovalo a nechalo ji novým politikům.

„Pražané i městské části se teď plně soustředí na připomínkování Metropolitního plánu, který je velmi složitý. Primátorka však čtrnáct dní před projednáním Metropolitního plánu a těsně před komunálními volbami přichází s návrhy, které například umožní v některých čtvrtích Prahy zastavět parky, masivně zastavět okolí Masarykova nádraží a zatížit ulice větším množstvím aut a podobně. Vypadá to jako snaha vyjít vstříc developerům těsně před volbami a pustit kontroverzní projekty, nad nimiž se za celé volební období nepodařilo najít společenskou shodu, v tichosti a bez debaty s občany. Jednání primátorky je cynické a bez úcty k občanům i městským částem,“ komentuje situaci Václav Orcígr z Arniky. 

Některé změny územního plánu, které dnes přijdou na pořad jednání, zastupitelé již dříve projednávali a neschválili. Týkají se například výstavby u Masarykova nádraží nebo výškových budov na Pankráci. Dále se má jednat o zástavbě části parku Košíře-Motol na Praze 5 a louky Šabatka v Komořanech obytnými domy nebo zastavěním zelené plochy v Dolních Chabrech novou komunikací.

Zastupitelé se budou věnovat také zprávě o Zásadách územního rozvoje, která má upravit dnešní zásady tak, aby odpovídaly Metropolitnímu plánu. To je podle Arniky nelogické – správnější by bylo počkat na výsledky projednávání Metropolitního plánu než řešit dvě různé úrovně územních plánů paralelně. Arnika během schůze Zastupitelstva hlavního města Prahy primátorku interpelovala, avšak bez její přítomnosti.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu