Zimní olympiáda levharty nezahubí

31.7.2015 - ČR/KAZACHSTÁN | Tiskové zprávy
Irbis neboli levhart sněžný děkuje všem, kteří se zasadili o jeho záchranu
Desítky tisíc podpisů pod peticí a stovky e-mailů poslaných přímo předsedovi Mezinárodního olympijského výboru přispěly k rozhodnutí, že Zimní olympijské hry 2022 nezničí domov jedné z nejohroženějších šelem světa, levhartu sněžnému. Nevládní organizace v Kazachstánu i česká Arnika oslovily šéfa MOV, aby měl při rozhodování na paměti Olympijskou chartu, která požaduje, aby byl rozvoj sportu zodpovědný vůči životnímu prostředí i respektoval lidská práva. Místa nedaleko Almaty, jediném místě výskytu irbisů horských v Kazachstánu, hrozila megalomanská výstavba právě kvůli zimním hrám. Nesouhlas obyvatel přitom úřady dlouhodobě přehlížejí Plány Kazachstánu na výstavbu monstrózního resortu pro „horních deset tisíc“ však nezmizely, proto bude spolupráce mezi českými a kazachstánskými ekologickými organizacemi pokračovat.

„Zimní olympiáda 2022 sněžné levharty nezahubí. Děkuji všem, kteří se zapojili, podpořili kampaň Zachraňme irbise a napsali i šéfovi Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi. Evidentně to zabralo. Nicméně práce nekončí. Kazachstán už sice nemá tak silnou motivaci, aby jedinečný národní park plundroval monstrózním střediskem, plány na výstavbu ale stále neopustil. Proto hodláme ve spolupráci s kazachstánskými organizacemi dále pomáhat s ochranou domova vzácné šelmy,“ komentuje rozhodnutí vedoucí kampaně Zachraňme irbise Martin Skalský z Arniky.

Výstavba megalomanského sportovního střediska by znamenala vyhubení ohroženého levharta sněžného na území Kazachstánu, zásah do tamního národního parku a zničení panenské přírody. Při prosazování záměru místní úřady porušují lidská práva, čímž se již řadu měsíců zabývá Výbor pro dodržování mezinárodní takzvané Aarhuské úmluvy, kterou Kazachstán podepsal.

Kazachstán byl jednou ze dvou zemí, ze kterých 31. července 2015 Mezinárodní olympijský výbor vybral pořadatelskou zemi čtyřiadvacátých zimních olympijských her. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v oficiálním dopisu Arniku ubezpečil, že bude v každém případě ctít principy harmonického rozvoje lidstva i životního prostředí, k čemuž je vázán Olympijskou chartou. Více na http://arnika.org/zachranu-snezneho-levharta-podporil-cesky-olympijsky-vybor

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu