Zkoumání lidí u Spolany skončilo

25.9.2003 - NERATOVICE/LIBIŠ/TIŠICE | Novinky
Hygienici skončili zkoumání lidí žijících v blízkosti Spolany Neratovice. Výsledky vzorků odebrané krve od desítek vybraných dobrovolníků budou mít odborníci zřejmě do konce září či začátku října.

Hygienici skončili zkoumání lidí žijících v blízkosti Spolany Neratovice. Výsledky vzorků odebrané krve od desítek vybraných dobrovolníků budou mít odborníci zřejmě do konce září či začátku října. "Celý projekt pak vyhodnotí Státní zdravotní ústav," řekla Michaela Krchová z mělnické hygienické stanice.

Zdravotní průzkum mezi lidmi v okolí chemičky Spolana začal poté, co různé vzorky prokázaly toxické látky v tělech drůbeže a vajec, ale i v tělech ryb žijících v blízkosti továrny. Ekologové upozorňují na hrozbu průniku těchto látek i do lidského těla a podobný průzkum požadovali řadu měsíců.

Mělničtí hygienici rozeslali do Neratovic, Libiše a Tišic dva tisíce dotazníků se žádostí o zapojení dobrovolníků do chystaného průzkumu. Podle Krchové se vrátila vyplněná asi jedna třetina dotazníků a na jejich základě počítač vybral nejvhodnější adepty pro odběry krve.

Z každé obce vytypoval lidi, kteří nejsou zaměstnanci Spolany, žijí v okolí továrny nejméně deset let, jsou nekuřáci a živí se i produkty z vlastních zahrádek.

Z každé ze tří obcí pak hygienici odebrali krev 20 lidem. Pro srovnání dalších dvacet dobrovolníků dalo krev také na Benešovsku.

Všech 80 vzorků již putovalo do zdravotního ústavu v Ostravě, který je do konce září či prvního říjnového týdne vyhodnotí a předá Státnímu zdravotnímu ústavu v Praze.

Hygienické a zdravotnické instituce se podle Krchové teprve budou dohadovat, kdo bude vlastně garantem výsledků a kdo o nich bude informovat.

Účastníci projektu se podle hygieničky většinou domnívají, že odběry krve žádná závažná onemocnění neprokáží.

Starostka Libiše Jindra Hudcová již dříve řekla, že celá kampaň kolem dioxinů a dalších toxických látek, které údajně unikají ze Spolany, obci silně škodí a místní lidi většinou stresuje. Mnozí obyvatelé totiž ještě nestačili vyřešit ani existenční problémy po loňských povodních.

Zdroj: CTK, Mladá fronta DNES

Banner-stika

Sledujte nás: