Změny územního plánu Prahy

nahled bagrÚzemní plán Prahy platí od roku 2000. Na magistrátu od té doby lobbují developeři a protlačují stovky stavebních záměrů v režimu změn - mimo dostatečnou veřejnou kontrolu. Územní plán se tak postupně stává cárem papíru a přemrštěná výstavba se rozmáhá ve všech částech města.

Část část sporných záměrů schválili zastupitelé ještě za primátora Pavla Béma. Co se nestihlo, přicházelo na stůl v letech 2010 - 2014. Od roku 2014 do teď se tempo změn zpomalilo, ale stovky z nich čekají na tu správnou chvíli.

Změny územního plánu se schvalovaly podobně jako územní plán. Od roku 2018 jejich pořizování stavbení zákon hodně ulehčil. Vzhledem k nepřehlednosti podkladů a náročnosti schvalovacího procesu podléhají malé kontrole veřejnosti - lidé se o změnách mnohdy nedozví. Často je cílem komerční výstavba v zeleni nebo na orné půdě. Od roku 2001 magistrát zahájil projednáván více než 2000 změn územního plánu v několika vlnách. Změny se týkaly stovek metrů čtverečních.

pozorV kalendáři termínů jednání najdete upozornění na uzávěrky pro podávání připomínek a data veřejných projednání. Můžete si objednat zasílání aktualit na Váš e-mail >

Co všechno nám hrozí?

Developeři si brousí zuby na zástavu nádaží Masarykova, mapa_hrozicich_projektuBubny a Smíchovského. Na Žižkově a v Modřanech mají vyrůst mrakodrapy. Hrozí zástavba části Roztyl u Krčského lesa, další rušení zeleně se chystá ve Vokovicích, Ďáblicích, Strašnicích, Sedlci či Kbelích.  Na okrajích Prahy mají vyrůst desítky nových satelitních městeček.

Hrozící projekty najdete ve stavební mapě.

Detailní informace najdete v oficiální databázi. Jak se v ní orientovat Vám poradí naše příručky.

Zastavme betonáře!

krabiceKaždou změnu územního plánu musí schválit hlasováním zastupitelstvo Prahy. Náš návod vám pomůže se vyznat v územním plánu a v jeho změnách.

Vlastníci dotčených nemovitostí a takzvaní zástupci veřejnosti mohou podávat ke každé dílčí změně námitky. Pokud zastupitelstvo námitkám nevyhoví, je možné podat žalobu. Přečtěte si více v naší příručce. Jak_branit_prava 2018.pdf

Kde najít ke změnám podrobnosti?

nahled tetris

 

Mapa Arniky s popisem některých kauz

Oficiální databáze magistrátu: Změna plánu

Magistrátní mapa změn

 

Úpravy územního plánu

Aby toho nebylo málo, schválil magistrát vedle změn územního plánu ještě 808 takzvaných úprav. Čtěte více >>>

Proč neschvalovat změny územního plánu?

  1. Z Prahy by se na mnoho let stalo největší staveniště Evropy. Přitom hlavním cílem mimořádných změn územního plánu je dát vydělat spekulantům s pozemky a developerům. Obyvatelům města nemusí projekty přinést vyšší kvalitu života.
  2. Změny jsou zásadnější než celý nový územní plán, který připravují odborníci, a který má být schválen do konce roku 2023. Velké zásahy do organismu města by měly být součástí nového územního plánu, nikoliv potají připravovaných změn, jejichž dopady ani nelze pořádně vyhodnotit.
  3. Změny by znamenaly zničení řady významných zelených ploch, které slouží jako rekreační zázemí obyvatel města a pomáhají vyvažovat negativní vlivy znečištěného ovzduší na lidské zdraví. Developeři vidí v zelených plochách lukrativní stavební parcely.
  4. Změny se připravují bez informování občanů a Pražané nemají valnou možnost proces ovlivnit svými názory. Zásadní proměna tváře Prahy se plánuje v kancelářích magistrátu.
  5. Změny mohou zhoršit život ve městě – hrozí, že výstavba přitáhne do ulic další tisíce aut. Developery nikdo nenutí investovat do veřejného vybavení – vzniknou další kancelářské budovy, obytné komplexy a obchodní centra, budou ale chybět sportoviště, školky, zdravotnická zařízení, místa pro kulturu a trávení volného času, veřejná doprava.
Sledujte aktivně projednávání změn a braňte aktivně své životní prostředí >

pankrac_kyvadlo_panorama1500