Zpráva o toxických látkách v krvi obyvatel z okolí Spolany

16.2.2004 - PRAHA | Novinky
Dlouho očekávaná a hlavně skrývaná studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) porovnává zátěž obyvatelstva ze dvou znečišťovaných lokalit: Benešova a Neratovic a okolí.

Hlavní hygienik ČR na dnešní tiskové konferenci zveřejnil studii výsledků rozborů krve z okolí Spolany Neratovice. Tato dlouho tajená studie není ničím jiným nežli srovnáním zátěže u populace ze dvou míst postižených úniky toxických látek. Srovnává totiž Benešov zatížený cca dvouletým provozem spalovny nebezpečných odpadů a dalšími zdroji znečištění s lokalitami v okolí chemičky, která dlouhodobě vyrábí chlór a jeho sloučeniny. Přestože se zveřejněním zprávy hygienici dva měsíce čekali, nezohlednili v ní tento závažný fakt.

Ze studie vyplývá, že její autoři vůbec nezjišťovali, jak daleko bydlí zkoumaná skupina lidí v Benešově od spalovny odpadů v Nemocnici Rudolfa a Stefanie. Přitom jde o spalovnu, která má problémy s vysokými emisemi dioxinů a I. skupiny těžkých kovů, včetně rtuti. Vyjádření Arniky k této studii SZÚ najdete (zde).

Banner-stika

Sledujte nás: