В даному звіті представлені результати досліджень яєць птиці вільного вигулу з Харкова, Маріуполя та Кривого Рогу - міст в східній частині України, чия територія ймовірно є забрудненою стійкими органічними забруднювачами (СОЗ).
Яйця є чутливим індикатором вмісту СОЗ в грунті або пилу, а також значним шляхом перенесення забруднюючих речовин із ґрунту до людини. Яйця із забруднених територій можуть спричиняти вплив, що перевищує гранично допустимі показники і становить загрозу для здоров'я населення. Таким чином, свійська птиця і її яйця є ідеальними “живим барометром”: видом по якому можна оцінити рівень забруднення досліджуваних територій СОЗ, зокрема діоксинами (ПХДД/Ф) і ПХД. Виходячи з цього, ми вибрали метод відбору яєць птиці вільного вигулу і їх аналіз на вміст деяких СОЗ, як один з інструментів моніторингу в рамках проекту "Досить труїти Україну: коаліція "За чисте повітря". Дані по пробах та аналізу яєць птиці вільного вигулу, представлені в даному звіті, були отримані під час експедиції у травні 2018 року, в рамках зазначеного вище спільного проекту неурядових організацій України і Чеської Республіки.
Цей звіт був підготовлений за фінансової підтримки Програми Transition Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Погляди в цьому документі, не обов'язково відображають офіційну позицію Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.