Od roku 2019 příslušné instituce v Moldavsku jednaly o založení nového národního parku na jihovýchodě země, nedaleko hranice s Ukrajinou, kde Dněstr ústí do Černého moře. S cílem usnadnit vznik národního parku naše partnerská organizace Biotica podpořila ve vybraných moldavských obcích vytvoření tzv. pracovních skupin. Jednání pracovních skupin se pravidelně účastní představitelé úřadů, místní podnikatelé, zástupci škol a dalších institucí a aktivní občané.
Národní park Dolní Dněstr byl konečně vyhlášen v březnu tohoto roku a úlohou pracovních skupin je nyní přispět k jeho rozvoji a poskytovat občanům prostor pro vyjádření k novým místním strategickým plánům a územním plánům. „Dříve se našich setkání účastnili pouze starostové a někteří zástupci místních úřadů a ne vždy se důležité informace dostaly k místním obyvatelům. Tyto pracovní skupiny pomohly oslovit občany, kteří jsou nyní lépe informováni a ochotni zapojit se do rozvoje regionu a informovat další lidi o přínosech rozvoje národního parku,” říká Liliana Josan, projektová koordinátorka z organizace Biotica.
Naši moldavští kolegové koordinují činnost pracovních skupin, poskytují odbornou pomoc a podporují místní v účasti na jednáních. Například ve dnech 13. a 14. září uspořádali pět pracovních návštěv v obcích Copanca, Plop-Știubei, Tudora, Palanca a Purcari s cílem informovat tamní občany o potřebě vytvořit nebo aktualizovat dokumenty, které představí dlouhodobý plán rozvoje každé obce na území národního parku. Lidé v pracovních skupinách se zejména věnovali tématům cestovního ruchu, lesnictví a využívání zemědělské půdy, jakož i ochraně přírody obecně, včetně role dobrovolných strážců přírody. Návštěv kolegové a kolegyně z organizace Biotica využili také k setkání se studenty místních škol, se kterými vyčistili část břehu Dněstru.
My v Arnice podporujeme činnost pracovních skupin prostřednictvím projektu Strážci moldavské přírody zaměřeného na prosazování změn v legislativě i praxi ochrany životního prostředí a zapojování místních komunit do rozhodování o věcech, které se jich přímo týkají. „Podobně jako v České republice i další zemích EU je žádoucí, aby se i v Moldavsku občané přímo zapojovali do dlouhodobějšího plánování a cítili odpovědnost za rozvoj vlastní obce, za vytváření společných priorit, postupů a pravidel k jejich naplňování,” komentuje Pavel Pinkava, koordinátor moldavského projektu.
Účast co nejširší veřejnosti na debatách o budoucnosti obcí, o přípravě strategických dokumentů a o aktuálních potřebách obcí jsme zajistili i prostřednictvím organizace 3 kulatých stolů, které proběhly ve 2 obcích (Rascaieti a Crnateni) a kterých se zúčastnilo celkem 86 osob. Projednávaná témata zahrnovala např. zónování nového národního parku (NP), přípravu nových strategických rozvojových plánů a dopadů vyhlášení NP na místní obyvatelstvo, odpadové hospodářství, rybaření (a pytláctví), dodávky pitné vody, čištění odpadních vod, zemědělství (pastevectví) či zalesňování. Největší snahy jsme tak vynaložili v pilotních obcích Tudora a Rascaieti, kde se uskutečnila 2, resp. 3 jednání (pracovní skupiny a kulaté stoly), ze kterých vyplynuly naše návrhy na úpravy stávajících rozvojových strategií těchto obcí v částech věnujících se životnímu prostředí. Návrhy jsme v prosinci 2022 předložili obecním radám k projednání.
Tato aktivita byla v rámci společného projektu „Strážci moldavské přírody: Prosazování práv místních komunit na obou březích Dněstru” organizací Arnika a Biotica podpořena z Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR.