Úřady v dané lokalitě původně skládku povolily. Později se ale ukázalo, že se zde vyskytuje několik druhů chráněných živočichů, jejichž výskyt brání provozu skládky. Zahradník následně v roce 1999 požádal o výjimku Ministerstvo životního prostředí. Odůvodněním výjimky bylo převážení veřejného zájmu, tedy existence skládky stavebních odpadů, nad ochranou žab a plazů v Blatě. Řízení nebylo dodnes skončeno. „V roce 2004 jsme upozornili na to, že úřednice ministerstva RNDr. Magdalena Boučková spis zašantročila. V roce 2007 nám dal ministr Bursík za pravdu, že převažující veřejný zájem nad ochranou ohrožených živočichů v Blatě nebyl prokázán,“ popisuje průběh téměř devítiletého správního řízení Mgr. Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů.
Mezitím Zahradníkovy firmy nelegálně zavezly stavební sutí přes polovinu jezera a do jednoho měsíce by měla být vydána výjimka i na zbytek lokality. „Předpokládáme, že ministerstvo povolí zavézt asi polovinu toho mála, co v Blatě zbylo. Jsme proti, skládek je v okolí dost a plán odpadového hospodářství kraje vyžaduje recyklaci stavební sutě. Ostatně jednu recyklační linku provozuje i společnost pana Zahradníka,“ dodává Matějka.
Další část jezera byla zničena náspem silnice první třídy vedoucí na Chrudim. „Jakoby náhodou se v územním plánu Pardubického kraje objevila přeložka silnice vedená středem skládky. Zahradník tak ani nemusel v tomto prostoru skládku realizovat a přeci vydělal. Stát s ním uzavřel smlouvu a vyplatil jeho společnosti údajně milionovou částku za omezení jeho podnikatelských aktivit,“ vysvětluje Lukáš Matějka z Arniky.
Za porušování ekologických zákonů, kvůli kterému je Zahradník souzen, byly pokutami potrestány i jeho společnosti. „Jenom Česká inspekce životního prostředí byla ochotna lokalitu chránit. Pokuty může udělovat i pardubický magistrát a krajský úřad. Na ně jsme se ale obraceli bez úspěchu. To jsem také prohlásil do televize a za tím si stojím, proto se žaloby na ochranu osobnosti pana Zahradníka nebojím,“ říká jednatel Sdružení pro ekologii – Mikulovice Václav Průšek. „Moje tvrzení o nelegálnosti aktivit v Blatě potvrzují tyto pokuty. Bohužel nestačily na záchranu jezera. K tomu přispělo dle mého názoru i samotné Ministerstvo životního prostředí, pracoviště v Hradci Králové, když výši pokut opakovaně po Zahradníkově odvolání razantně snižovalo. Proto jsem na výslech ředitele tohoto pracoviště nejvíce zvědav,“ uzavírá jednatel Průšek.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org