en ru


Liberecký den o petiční akci Budoucnost bez jedů

20.7.2005 - LIBEREC | Novinky
Liberecký den se dnes vrací k petiční akci Budoucnost bez jedů, kterou v Liberci v pátek uspořádala Arnika. V článku se ke své podpoře petice vyjadřuje také náměstek primátora města Ing. Jiří Veselka (Unie pro sport a zdraví): "Petice mi přišla obecná, ale podepsal jsem ji, neboť obsahovala rozumné body. Jde především o snahu změnit legislativu. Svůj podpis neberu jako krok proti liberecké spalovně, jak se mi už kdosi snažil předložit." Petice požaduje několik konkrétních kroků vedoucích k důslednější ochraně životního prostředí před úniky toxických látek a zaručení práva občanů na informace o toxických látkách. Podporuje například přijetí nové direktivy EU zpřísňující kontrolu chemických látek uváděných na trh (tzv. REACH).
Liberecký den se dnes v článku "Náměstek podpořil petici Budoucnost bez jedů" vrací k petiční akci Budoucnost bez jedů, kterou v Liberci v pátek uspořádala Arnika. V článku se ke své podpoře petice vyjadřuje také náměstek primátora města Ing. Jiří Veselka (Unie pro sport a zdraví): "Petice mi přišla obecná, ale podepsal jsem ji, neboť obsahovala rozumné body. Jde především o snahu změnit legislativu. Svůj podpis neberu jako krok proti liberecké spalovně, jak se mi už kdosi snažil předložit." Petice požaduje několik konkrétních kroků vedoucích k důslednější ochraně životního prostředí před úniky toxických látek a zaručení práva občanů na informace o toxických látkách. Podporuje například přijetí nové direktivy EU zpřísňující kontrolu chemických látek uváděných na trh (tzv. REACH).

"Petice skutečně není namířena proti spalovně v Liberci, ale zpřísnění podmínek nakládání s odpady tak, aby nedocházelo k únikům dioxinů do životního prostředí se dotkne i spalovny. Samozřejmě nejen té liberecké. Doufáme, že se tento požadavek petice podaří prosadit," specifikoval vztah petice k problematice spalovny vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík.

V článku Libereckého dne se také k problematice úniků toxických látek ze spalovny vyjádřil ředitel Termiza, a. s. Ing. Pavel Bernát: "Například již od podzimu roku 2003 vypouštíme díky novému filtru jen deset až patnáct procent povoleného limitu škodlivých látek podle směrnic Evropské unie. Popílek, který dodáváme do staveb, má zase třídu vyluhovatelnosti jedna a téměř žádný obsah toxických látek. S tím, pod jakým pracujeme neustálým tlakem a dozorem veřejnosti, bychom ani nemohli dělat nic co bychom nesměli."

Komentář Arniky: Při zkoušení vyluhovatelnosti se nezjišťuje uvolňování dioxinů a jim podobných látek z odpadů. Tato mezera v legislativě a v postupu státní správy dovoluje spalovně prodávat popílek obsahující toxické dioxiny jako stavební materiál a přispívat tak k toxickému zamoření míst, kam se dostane. "Hlavně ale spalovně šetří miliony korun, které by ročně zaplatila za uložení toxických odpadů," doplnil informaci ředitele spalovny Petrlík.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu