en ru


Na Plachtě je unikátní příroda, začíná hned za městem

23.8.2012 - HRADEC KRÁLOVÉ | Novinky
Chráněná lokalita Plachta
Zdroj: www.jarojaromer.cz
Přírodní území Na Plachtě na jihovýchodním okraji Hradce Králové nabízí jedinečnou podívanou - několik desítek hektarů velkou bezlesou plochu s písčinami, tůněmi, trávníky a vřesovišti. Jsou zde více než tři tisíce druhů flóry i fauny, 107 z nich je vzácných a chráněných zákonem, 19 dokonce evropsky významných. S tímto bývalým vojenským cvičištěm je navíc spjat i příběh lidí, kteří zabránili zničení unikátního prostoru developerskou zástavbou. Zajděte si místo prohlédnout - třeba o nadcházejícím víkendu.

Další díl ze seriálu Občané sobě pojednává o lidech, kteří nebyli lhostejní ke svému okolí a tentokrát hájí Unikátní přírodu za městem.

„Jen díky mimořádnému nasazení neziskových organizací i neorganizovaných občanů a jejich zapojení do správních řízení se můžeme ještě dnes těšit z přírodních krás lokality Na Plachtě. Bez účasti veřejnosti by byla péčí vládnoucích politiků a developerů celá Plachta již dávno zastavěna a zničena. Není sice dobojováno, ale nezdolná účast veřejnosti a její zájem ochránit přírodní prostředí ukazuje, že má smysl bojovat i ve zdánlivě ztracených případech proti finanční a politické přesile,“ hodnotí aktivity místních lidí krajinný ekolog Martin Hanousek.

Další informace najdete na stránkách uskupení "Na Plachtě" >>  nebo na webu Arniky >>

Mezi developery, kteří si místo vyhlédli pro svůj projekt, byla například společnost IPB Real a.s. ze skupiny Orco Property Group. Chtěla zde stavět nové sídliště. Občanské iniciativy ale napadly převod pozemků z vlastnictví státu a jejich důkladné právní analýze daly za pravdu všechny strany - developeři nakonec její nezákonnost také uznali a pozemky mimosoudně vrátili zpět státu.

Unikátní lokalitě Na Plachtě velmi pomohla právě aktivita veřejnosti. Pod petici na záchranu cenného území se podařilo rychle nasbírat přes 14 tisíc podpisů. Občanská sdružení navrhla také změnu územního plánu. Z místa odsouzeného k zástavbě by se pak stala plocha městské zeleně. Podali také krajskému úřadu podnět, aby současnou přírodní památku rozšířil. A radní podnět schválili. Nedůsledné však úřady byly při vyhlašování celoevropské ochrany v rámci soustavy Natura 2000 - do rozhodování zasáhly zájmy developerů a chráněna je jen část plochy.

Svoje bohatství získala lokalita Na Plachtě poněkud neobvyklým způsobem. Tato oblast bývalých obecních pastvin byla již od dob Rakouska-Uherska  využívána jako vojenské cvičiště. Aby udrželi zdejší biodiverzitu, ochránci přírody ve spolupráci s  Východočeským klubem přátel vojenské techniky v části lokality obnovili neobvyklý, ale tradiční způsob péče o chráněné území: pojezd vojenskou pásovou technikou, zjednodušeně tanky. Právě přítomnost vojenských vozidel pomáhá uchovat vzácné biotopy, které by jinak zarostly břízami, osikami, vrbami a borovicemi.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu