en ru

Nejlepší studentská aplikace informuje veřejnost o českých znečišťovatelích

30.11.2015 - Praha | Tiskové zprávy
Všichni ocenění v soutěži Společně otevíráme data
Karolina Ketmanová
Webová aplikace Znečišťovatelé pod lupou se i se svým autorem Vojtěchem Staňkem umístila na čtvrtém místě letošního ročníku soutěže „Společně otevíráme data“, kterou organizuje Fond Otakara Motejla. Tato soutěž si klade za cíl přispět k rozvoji a zkvalitnění služeb pro občany a zdůraznit přínos a potenciál otevřených dat. Letos soutěžilo 27 různorodých projektů. Aplikace Znečišťovatelé pod lupou, kterou provozuje Arnika, a která umožňuje občanům získat informace o znečištění toxickými látkami v konkrétních lokalitách ČR, vysloužila svému mladému autorovi i speciální Cenu za nejlepší studentskou aplikaci.

„Čerstvý úspěch i samotná aplikace jsou pro nás jedním z dalších důležitých milníků ve více než desetiletí trvajícím úsilí o fungující Integrovaný registr znečišťování (IRZ) a jeho zpřístupňování veřejnosti. Na jeho základě Arnika každoročně vytváří žebříčky největších znečišťovatelů v České republice i jednotlivých krajích. Nyní si díky aplikaci Znečišťovatelé pod lupou může každý sám lehce najít, jak je na tom právě jeho okolí,“ komentuje úspěch aplikace Martina Blažková z Arniky.

Její vznik Arnika iniciovala právě jako pomyslný dárek desátému výročí IRZ. Aplikaci vytvořil nadaný sedmnáctiletý středoškolský student Vojtěch Staněk. S její pomocí si mohou lidé sami vytvořit nejen žebříčky největších znečišťovatelů pro celou Českou republiku, jednotlivé kraje, ale i pro libovolně zvolený okruh svého bydliště, a to za všechny roky, po něž jsou data do IRZ ohlašována, tedy od roku 2004 do roku 2014.

„Tato aplikace představuje kvalitativní skok ve zpřístupnění informací z IRZ veřejnosti a hodláme ji ještě doplnit o konkrétní údaje o největších znečišťovatelích,“ okomentoval před časem zprovoznění internetové aplikace předseda Arniky Jindřich Petrlík.

„Úspěch v soutěži Společně otevíráme data je pro Arniku velmi cenný. Práce s otevřenými daty i zdůrazňování práva na informace se výrazně promítá do naší činnosti. Ať už jde o kauzy kolem územního plánování, Integrovaný registr znečišťování nebo naše mezinárodní projekty. Děkujeme Fondu Otakara Motejla za organizaci této užitečné soutěže a Vojtěchu Staňkovi gratulujeme k ocenění za jeho skvěle odvedenou práci,“ doplňuje kolegy mluvčí Arniky Jan Vávra.

V letošním roce Arnika zveřejnila žebříčky největších znečišťovatelů podle dat v IRZ v rámci projektů „Znečišťovatelé pod lupou“ podpořeného Ministerstvem životního prostředí ČR a „Občané nahlas“ podpořeného nadací NROS. Vytvoření internetové aplikace, která byla hlavní náplní prvního ze jmenovaných projektů, a tvorbu žebříčků také finančně podpořili individuální dárci Arniky, kterým patří dík nejen náš, ale i nových uživatelů webu http://www.znecistovatele.cz

 

loga-fondnno-nros-partnestvi-eeagrants-mala-rgb

www.fondnno.cz  - www.eeagrants.cz

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

 

MZP logo RGB v2

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu