Nejlepší studentská aplikace informuje veřejnost o českých znečišťovatelích

30.11.2015 - Praha | Tiskové zprávy
Všichni ocenění v soutěži Společně otevíráme data
Karolina Ketmanová
Webová aplikace Znečišťovatelé pod lupou se i se svým autorem Vojtěchem Staňkem umístila na čtvrtém místě letošního ročníku soutěže „Společně otevíráme data“, kterou organizuje Fond Otakara Motejla. Tato soutěž si klade za cíl přispět k rozvoji a zkvalitnění služeb pro občany a zdůraznit přínos a potenciál otevřených dat. Letos soutěžilo 27 různorodých projektů. Aplikace Znečišťovatelé pod lupou, kterou provozuje Arnika, a která umožňuje občanům získat informace o znečištění toxickými látkami v konkrétních lokalitách ČR, vysloužila svému mladému autorovi i speciální Cenu za nejlepší studentskou aplikaci.

„Čerstvý úspěch i samotná aplikace jsou pro nás jedním z dalších důležitých milníků ve více než desetiletí trvajícím úsilí o fungující Integrovaný registr znečišťování (IRZ) a jeho zpřístupňování veřejnosti. Na jeho základě Arnika každoročně vytváří žebříčky největších znečišťovatelů v České republice i jednotlivých krajích. Nyní si díky aplikaci Znečišťovatelé pod lupou může každý sám lehce najít, jak je na tom právě jeho okolí,“ komentuje úspěch aplikace Martina Blažková z Arniky.

Její vznik Arnika iniciovala právě jako pomyslný dárek desátému výročí IRZ. Aplikaci vytvořil nadaný sedmnáctiletý středoškolský student Vojtěch Staněk. S její pomocí si mohou lidé sami vytvořit nejen žebříčky největších znečišťovatelů pro celou Českou republiku, jednotlivé kraje, ale i pro libovolně zvolený okruh svého bydliště, a to za všechny roky, po něž jsou data do IRZ ohlašována, tedy od roku 2004 do roku 2014.

„Tato aplikace představuje kvalitativní skok ve zpřístupnění informací z IRZ veřejnosti a hodláme ji ještě doplnit o konkrétní údaje o největších znečišťovatelích,“ okomentoval před časem zprovoznění internetové aplikace předseda Arniky Jindřich Petrlík.

„Úspěch v soutěži Společně otevíráme data je pro Arniku velmi cenný. Práce s otevřenými daty i zdůrazňování práva na informace se výrazně promítá do naší činnosti. Ať už jde o kauzy kolem územního plánování, Integrovaný registr znečišťování nebo naše mezinárodní projekty. Děkujeme Fondu Otakara Motejla za organizaci této užitečné soutěže a Vojtěchu Staňkovi gratulujeme k ocenění za jeho skvěle odvedenou práci,“ doplňuje kolegy mluvčí Arniky Jan Vávra.

V letošním roce Arnika zveřejnila žebříčky největších znečišťovatelů podle dat v IRZ v rámci projektů „Znečišťovatelé pod lupou“ podpořeného Ministerstvem životního prostředí ČR a „Občané nahlas“ podpořeného nadací NROS. Vytvoření internetové aplikace, která byla hlavní náplní prvního ze jmenovaných projektů, a tvorbu žebříčků také finančně podpořili individuální dárci Arniky, kterým patří dík nejen náš, ale i nových uživatelů webu http://www.znecistovatele.cz

 

loga-fondnno-nros-partnestvi-eeagrants-mala-rgb

www.fondnno.cz  - www.eeagrants.cz

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

 

MZP logo RGB v2

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 781 471, 606 727 942
jbj
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

sajga-baner