Nová satelitní městečka v Pitkovicích, Benicích, Kbelích, Cholupicích, Petrovicích a překladiště v Kyjích. Tyto změny územního plánu, které zabírají téměř 160 hektarů (1 583 587,8 m2), měl dnes projednat výbor pražského zastupitelstva pro územní rozvoj města. Jednání ale bylo tak zmatené, že výbor nedošel k žádnému jasnému stanovisku. Navíc zástupce sdružení Arnika, který chtěl k tomuto bodu promluvit, nedostal slovo.
Politici tak navázali na praktiky dřívějšího vedení města a vyšli vstříc zájmům developerů. O tom, zda se územní plán opět změní, bude hlasovat pražské zastupitelstvo 28. dubna.
„Předseda Výboru pro územní rozvoj města Miloslav Ludvík nás ještě na nedávné schůzce osobně ujistil, že nesouhlasí s účelovými změnami územního plánu a bude usilovat o jejich zastavení. Očekávali jsme, že výbor další projednávání těchto změn zastaví a vyšle tak občanům Prahy jednoznačné poselství, že účelovým změnám územního plánu je konec. Všechno je ale jinak," říká Martin Skalský ze sdružení Arnika. Podle něj může být důvodem rozdílného přístupu čekání na rozsudek Ústavního soudu, který přezkoumával platnost pražských voleb. Dokud si politikové nebyli jisti svou pozicí, byli ochotni leccos slíbit. Nyní se magistrát zřejmě vrací do zaběhaných kolejí.
Výbor pro územní rozvoj města Zastupitelstva hlavního města Prahy měl dnes rozhodnout o jedenácti změnách územního plánu. Jedna souvisí s výstavbou sportovišť, další předpokládají rozšíření překladiště v Kyjích, realizaci dalšího úseku Vysočanské radiály v úseku „Kbelská - Balabenka" a silnici místo plánovaného parku v Uhříněvsi. Všechny ostatní změny souvisí s plány developerů na výstavbu satelitních městeček na okraji Prahy. S některými návrhy přitom nesouhlasí místní samosprávy: proti plánu výstavby v Benicích je tamní městská část a obecní úřad v Čestlicích, s překladištěm v Kyjích a trasováním silničního průtahu „Kbelská – Balabenka" nesouhlasí Praha 14.
„Tyto změny vedou k likvidaci orné půdy, zasahují do celoměstského systému zeleně a dvě z nich dokonce ukrajují území přírodního parku Modřanská rokle – Cholupice, které vyhlásilo za chráněné samo město. Prohlubuje se tak trend nekoncepčního rozrůstání Prahy na místech, kde kdosi výhodně nakoupil zemědělskou půdu a chce na tom zbohatnout," říká právník sdružení Arnika Lukáš Matějka.
Proti dvěma z těchto změn se vyslovili pouze zástupci TOP 09, zástupci všech dalších politických stran neměli námitky. Následné hlasování bylo natolik zmatené, že výbor nepřijal žádné usnesení ke změnám plánu – pouze zamítl návrhy opozice. „Členové výboru neřekli ani že jsou pro změny, ani proti nim. Přestože výbor má sloužit jako poradní sbor zastupitelstva, zachoval se alibisticky a rozhodnutí nechal bez jakéhokoliv vodítka nebo doporučení na samotných zastupitelích," komentuje jednání Martin Skalský. Ten chtěl zároveň na jednání vystoupit, ale předseda výboru mu to neumožnil. „Nechte si to na jednání zastupitelstva," doporučil Ludvík.
Stránky Arniky věnované územnímu plánu v Praze:
http://arnika.org/uzemni-plan