Pomozte zastavit plýtvání surovinami, vyzývají nevládky a odborníci ministra

13.5.2014 - PRAHA | Tiskové zprávy
Ilustrační obrázek
Přes padesát osobností z nevládních organizací vyzývá ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby zabránil dalšímu plýtvání cennými surovinami a podpořil recyklaci. Žádají, aby předložil zákony, které dále zajistí předcházení vzniku odpadů nebo spravedlivé poplatky za svoz odpadu. Takovou legislativu Česku doporučuje i Evropská komise a experti z ekologických organizací. Nečinnost Brabcových předchůdců vedla ke stále většímu zaostávání České republiky za vyspělými evropskými zeměmi.

Každý občan z Německa či Rakouska vytřídí desetkrát více bioodpadu a čtyřikrát více ostatních materiálů než občan ČR. Tyto sousední státy totiž dokáží svým občanům vytvořit mnohem lepší podmínky pro třídění a mnohem lépe je k němu motivovat.

pdfPřečtěte si Odpadovou výzvu >>431.28 KB

Evropská komise doporučila České republice sedm kroků, jež povedou ke zlepšení odpadového hospodářství (Roadmap for Czech Republic) a také ke splnění příslušných požadavků evropských směrnic v oblasti odpadů. K těmto krokům patří:

  • Zvýšit poplatek za skládkování a jeho výnosy použít na podporu prevence a recyklace.
  • Zavést poplatek za spalování odpadů a jeho výnosy použít na podporu prevence a recyklace.
  • Umožnit domácnostem, aby za směsný komunální odpad platily podle množství, které skutečně vyprodukují.
  • Přijmout a uplatňovat strategii pro nižší skládkování bioodpadů.
  • Zlepšit recyklační služby pro domácnosti i živnostníky, zajistit, aby třídění odpadů bylo stejně snadné jako sypat odpady do popelnice.
  • Rozšířit a zlepšit systémy zpětného odběru.
  • Rozšířit spolupráci a konzultace na všech úředních úrovních.

Stejné návrhy prosazují ekologické organizace již mnoho let. Projednání příslušného legislativního návrhu je však řadu let odkládáno. Namísto toho Nečasova vláda novelou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů od loňského roku prosadila finanční podporu pro spalování směsných odpadů, tedy druhého nejhoršího způsobu nakládání s odpady.

Nečinnost Nečasovy vláda vedla dokonce k poklesu recyklace domácích odpadků [1]. Teprve pod vedením Richarda Brabce začalo ministerstvo životního prostředí opět pracovat na přípravě příslušné legislativy a obnovilo spolupráci s experty z ekologických organizací. Na zákoně o odpadech hodlá pracovat až do příštího roku, v září předloží teprve jeho věcný záměr [2].

„Naše zaostávání za vyspělou Evropou prohloubili ministři, kteří šli na ruku spalovnářské lobby a ignorovali aktuální evropské trendy. Cestou do budoucna nejsou spalovny, ale předcházení vzniku odpadu a spravedlivé motivační poplatky za svoz odpadu, které ušetří peníze těm rodinám, které budou produkovat málo směsného odpadu,“ uvádí Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.

„Nový zákon by měl zajistit, abychom v recyklaci dohnali země západní Evropy. Měl vést také ke snížení množství zbytkových směsných odpadů v popelnicích. Brabcovi úředníci však plánují většinu těchto směsných odpadů pálit. Ministr by po nich požadovat, aby posoudili i jiné technologie, které se ukazují jako levnější a životnímu prostředí příznivější než extrémně drahé megaspalovny,“ říká Ivo Kropáček z Hnutí DUHA.

„Je dobře, že nový ministr životního prostředí už nevylučuje ekologické experty z debaty o odpadovém zákonu. Budeme ale pečlivě sledovat, zda skutečně předloží návrh, který by ukončil nehorázné plýtvání cennými surovinami,“ dodává Daniel Vondrouš z asociace Zelený kruh.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 781 471, 606 727 942
jbj
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

sajga-baner