Přes padesát osobností z nevládních organizací vyzývá ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby zabránil dalšímu plýtvání cennými surovinami a podpořil recyklaci. Žádají, aby předložil zákony, které dále zajistí předcházení vzniku odpadů nebo spravedlivé poplatky za svoz odpadu. Takovou legislativu Česku doporučuje i Evropská komise a experti z ekologických organizací. Nečinnost Brabcových předchůdců vedla ke stále většímu zaostávání České republiky za vyspělými evropskými zeměmi.
Každý občan z Německa či Rakouska vytřídí desetkrát více bioodpadu a čtyřikrát více ostatních materiálů než občan ČR. Tyto sousední státy totiž dokáží svým občanům vytvořit mnohem lepší podmínky pro třídění a mnohem lépe je k němu motivovat.
Přečtěte si Odpadovou výzvu >>431.28 KB
Evropská komise doporučila České republice sedm kroků, jež povedou ke zlepšení odpadového hospodářství (Roadmap for Czech Republic) a také ke splnění příslušných požadavků evropských směrnic v oblasti odpadů. K těmto krokům patří:
- Zvýšit poplatek za skládkování a jeho výnosy použít na podporu prevence a recyklace.
- Zavést poplatek za spalování odpadů a jeho výnosy použít na podporu prevence a recyklace.
- Umožnit domácnostem, aby za směsný komunální odpad platily podle množství, které skutečně vyprodukují.
- Přijmout a uplatňovat strategii pro nižší skládkování bioodpadů.
- Zlepšit recyklační služby pro domácnosti i živnostníky, zajistit, aby třídění odpadů bylo stejně snadné jako sypat odpady do popelnice.
- Rozšířit a zlepšit systémy zpětného odběru.
- Rozšířit spolupráci a konzultace na všech úředních úrovních.
Stejné návrhy prosazují ekologické organizace již mnoho let. Projednání příslušného legislativního návrhu je však řadu let odkládáno. Namísto toho Nečasova vláda novelou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů od loňského roku prosadila finanční podporu pro spalování směsných odpadů, tedy druhého nejhoršího způsobu nakládání s odpady.
Nečinnost Nečasovy vláda vedla dokonce k poklesu recyklace domácích odpadků [1]. Teprve pod vedením Richarda Brabce začalo ministerstvo životního prostředí opět pracovat na přípravě příslušné legislativy a obnovilo spolupráci s experty z ekologických organizací. Na zákoně o odpadech hodlá pracovat až do příštího roku, v září předloží teprve jeho věcný záměr [2].
„Naše zaostávání za vyspělou Evropou prohloubili ministři, kteří šli na ruku spalovnářské lobby a ignorovali aktuální evropské trendy. Cestou do budoucna nejsou spalovny, ale předcházení vzniku odpadu a spravedlivé motivační poplatky za svoz odpadu, které ušetří peníze těm rodinám, které budou produkovat málo směsného odpadu,“ uvádí Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.
„Nový zákon by měl zajistit, abychom v recyklaci dohnali země západní Evropy. Měl vést také ke snížení množství zbytkových směsných odpadů v popelnicích. Brabcovi úředníci však plánují většinu těchto směsných odpadů pálit. Ministr by po nich požadovat, aby posoudili i jiné technologie, které se ukazují jako levnější a životnímu prostředí příznivější než extrémně drahé megaspalovny,“ říká Ivo Kropáček z Hnutí DUHA.
„Je dobře, že nový ministr životního prostředí už nevylučuje ekologické experty z debaty o odpadovém zákonu. Budeme ale pečlivě sledovat, zda skutečně předloží návrh, který by ukončil nehorázné plýtvání cennými surovinami,“ dodává Daniel Vondrouš z asociace Zelený kruh.