Podél silnice I. třídy č. 24 mezi Lomnicí a Veselím nad Lužnicí se v prosinci 2014 začaly kácet vzrostlé stromy. Podobně tomu bylo v roce 2016 mezi Kardašovou Řečicí a Pleší. Přístup Ředitelství silnic a dálnic i správních úřadů se vyznačoval řadou chyb.
Občané nás na vykácení aleje upozornili prostřednictvím naší ekoporadny, zároveň už ale sami podali podnět na Českou inspekci životního prostředí.
Arnika si vyžádala informace od příslušných orgánů přírody i od Správy silnic Jihočeského kraje. Zároveň jsme podali podnět na ČIŽP OI České Budějovice a na Správu CHKO Třeboňsko. Na společném jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR jsme počátkem roku 2015 se silničáři hledali způsob, jak alespoň částečně nahradit vzniklou ekologickou újmu. Slíbili jsme tenkrát, že si pohlídáme přiměřenou náhradní výsadbu za pokácené stromy. Toto je shrnutí celé kauzy k březnu 2018. Jako kompenzace za újmu způsobenou narušením krajinného rázu a pokácením 148 vzrostlých stromů na katastrech obcíFrahelž, Ponědráž a Ponědrážka bylo vysázeno podél silnice I/24 celkem 160 stromků.
Obecní úřady Frahelž, Ponědráž a Ponědrážka – příslušné orgány ochrany přírody při vydávání povolení ke kácení pochybily minimálně v těchto věcech:
1. nestanovily žadateli povinnost provést náhradní výsadbu, i když prokazatelně kácením vznikla ekologická újma (1),
2. obec měla řízení přerušit a vyžádat si řešení tzv. předběžné otázky – v rámci vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin měl obecní úřad prověřit, zda by případným kácením nemohlo dojít k ohrožení jiných zájmů chráněných podle zákona o ochraně přírody (ochrana památných stromů, ochrana významných krajinných prvků, volně žijících ptáků, krajinného rázu, zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, zvláště chráněných území, ptačích oblastí a evropsky významných lokalit). V tomto konkrétním případě zcela jistě došlo k zásahu do krajinného rázu (2).
Správa CHKO Třeboňsko – příslušný orgán ochrany přírody
je tím orgánem ochrany přírody, který je příslušný vydat rozhodnutí nebo závazné stanovisko ve věci dotčení tzv. jiných zájmů chráněných podle zákona o ochraně přírody. Mělo se tak stát na základě žádosti obce nebo žadatele. Obce ani Ředitelství silnic a dálnic (žadatel) však takovou žádost nepodali. Správa CHKO by na svém území měla působit více osvětově, zejména vůči malým obcím. Zdá se, že si to Správa CHKO Třeboňsko uvědomila - podle našich informací rozeslala v březnu 2015 obcím informační dopis, který zevrubně popisuje problematiku povolování kácení dřevin ve vztahu k jiným zájmů ochrany přírody.
Podle vyjádření, které Arnika obdržela 22.7. 2015, se v k.ú. Ponědrážka a k.ú. Frahelž pokácením dřevin snížila estetická a přírodní hodnota krajinného rázu. Dopad nezákonného kácení je nejzávažnější v k.ú. Ponědrážka, kde je celý úsek komunikace I/24 prakticky bez stromů. Za nejdůležitější krok, vedoucí k nápravě, považovala Správa CHKO Třeboňsko uložení náhradní výsadby.
Ředitelství silnic a dálnic, správa České Budějovice – žadatel o povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les
požádalo příslušný obecní úřad o povolení ke kácení se všemi náležitostmi. O posouzení dopadu na krajinný ráz přitom nepožádalo, i když bychom znalost právních norem u státní organizace předpokládali. Silničáři také mohli sami aktivně navrhnout místa pro náhradní výsadbu za vykácené úseky, ve kterých obnovení aleje v původní linii nedovolují bezpečnostní normy. Silnice č. I/24 je velmi frekventovaná, jde o úsek s poměrně častými nehodami. Zdravotní stav pokácených stromů nebyl dobrý a některé z nich mohly přímo ohrožovat bezpečnost provozu. Kácení bylo součástí oprav povrchu vozovky, což by ve většině případů bez pokácení stromů nebylo možné. Správa silnic přiznala, že pochybila, a že je ochotna jednat o možnostech náhradní výsadby. Tak jako jinde, narazila přitom na dlouhodobě neřešený problém: obnova silniční vegetace v původní linii není na většině postižených míst možná - odporuje to současným technickým normám a legislativě, přilehlé pozemky silničáři nevlastní.
Česká inspekce životního prostředí (oblastní inspektorát České Budějovice)
Na základě podnětů od občanů a Arniky inspekce zahájila šetření ve věci možného porušení zákona o ochraně přírody při kácení dřevin rostoucích mimo les. V březnu 2015 bylo šetření ukončeno a na základě jeho výsledků ČIŽP zahájila řízení o pokácení 6 ks dřevin bez vydaného povolení ke kácení v k.ú. Ponědrážka a Ponědraž a o narušení krajinného rázu pokácením 74 ks dřevin bez souhlasu příslušného orgánu ochrany přírody.
Shrnutí:
1. Obecní úřady Frahelž, Ponědráž a Ponědrážka vydaly rozhodnutí o povolení ke kácení v rozporu se zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, když:
- neuložily povinnost náhradní výsadby za ekologickou újmu vzniklou kácením
- vydaly rozhodnutí o povolení ke kácení, aniž by si před tím vyžádaly závazné stanovisko k zásahu do krajinného rázu
2. Reakce nadřízeného a kontrolního orgánu na podněty občanů a spolku Arnika:
AOPK ČR, Správa CHKO Třeboňsko zrušila rozhodnutí Obecního Úřadu Frahelž o povolení ke kácení bez náhradní výsadby zrušila. Obecní úřad Frahelž vydal nové rozhodnutí, za kácení 35 stromů tentokrát předepsal náhradní výsadbu celkem 80 ks dřevin.
Česká inspekce životního prostředí uložila Ředitelství silnic a dálnic pokutu ve výši 200 000 Kč a náhradní opatření k nápravě ekologické újmy vzniklé kácením, které spočívalo v provedení náhradní výsadby 80 ks dřevin v k.ú. Ponědrážka podél silniční komunikace I/24. Čím se ŘSD provinilo: pokácením 6 ks dřevin bez vydaného povolení ke kácení v k.ú. Ponědrážka a Ponědraž a narušením krajinného rázu pokácením 74 ks dřevin bez souhlasu příslušného orgánu ochrany přírody.
3. Stav k 14.3.2018:
Podle šetření ČIŽP ke dni 20.3.2015 bylo podél silniční komunikace I/24 v CHKO Třeboňsko na katastrech obcí Frahlež, Ponědráž a Ponědrážka pokáceno celkem 148 ks dřevin (převážně lip). Podle informaci poskytnutých ŘSD ČR, správa České Budějovice bylo do konce roku 2017 vysázeno podél silnice I/24 v k.ú. Frahelž a Ponědrážka, celkem 160 stromů.
Kácení mezi Kardašovou Řečicí a obcí Pleše
Dokumenty:
Oblastní inspektorát ČIŽP České Budějovice - informace o průběhu šetření z 26. 2. 2015
Oblastní inspektorát ČIŽP České Budějovice - závěr kontrolního zjištění z 15. 4. 2015
Oblastní inspektorát ČIŽP České Budějovice - informace o zahájeném správním řízení z 26. 6. 2015
Obecní úřad Frahelž - rozhodnutí o uložení náhradní výsadby z 21.1.2016
Obecní úřad Frahelž - Informace o neprovedené náhradní výsadbě z 15.11.2016
Oblastní inspektorát ČIŽP České Budějovice - rozhodnutí o náhradním opatření z 15.11.2016
ŘSD - zdůvodnění k nedodržení termínu náhradní výsadby z 24.1.2017
Obecní úřad Frahelž - informace o prodloužení termínu náhradní výsadby z 27.6.2017
ŘSD - informace o provedené náhradní výsadbě z 14.3.2018
Oblastní inspektorát ČIŽP České Budějovice - rozhodnutí Kardasova Recice a Plese z 24. 11. 2017
Poznámky :
(1) Orgán ochrany přírody náhradní výsadbu ukládá vždy, dospěje-li ve správní úvaze k tomu, že kácením dřevin dojde k ekologické újmě. Zároveň přihlíží k návrhu na výsadbu dřevin, pokud ji žadatel sám navrhuje. Výrok rozhodnutí o uložení náhradní výsadby za pokácené dřeviny je neoddělitelnou součástí výroku rozhodnutí o povolení ke kácení dřevin.
(2) Jestliže by kácení dřevin mohlo vést k ohrožení jiných zájmů chráněných podle zákona o ochraně přírody a potřebné pravomocné rozhodnutí orgánu ochrany přírody příslušného ve věci dotčení jiného ochranného režimu nebylo předloženo samotným žadatelem o povolení kácení, je nejprve nezbytné řešit tyto otázky jako předběžnou otázku v souladu s § 57 správního řádu.
Zdroj: Metodický pokyn MŽP k aplikaci §8 a §9 zákona o ochraně přírody a krajiny (Věstník MŽP, 2014/5)
Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí /www.dbu.de/