Zastupitelé ve Stříbře řekli ano novému zařízení na spalování odpadů. Občanů se na názor nezeptali.

25.4.2012 - STŘÍBRO | Tiskové zprávy
Poté, co firma Energocentrum Černošín neuspěla kvůli odporu občanů se záměrem stavby zařízení na plazmové zplyňování komunálního odpadu v Černošíně, obratem to zkusila v nedalekém Stříbře.

A zdejší zastupitelé jí vyšli vstříc. Na začátku dubna schválilo zastupitelstvo města Stříbra záměr jmenované firmy na stavbu zařízení pro likvidaci odpadů a výrobu energie v areálu bývalých kasáren. Místní obyvatelé neměli šanci se vyjádřit a mnozí z nich ani nevědí, že se podobná stavba v jejich městě chystá. Své výhrady už dalo najevo místní občanské sdružení Stříbrští občané městu (STROM).

Jen tři dny poté, co zastupitelstvo Černošína vyškrtlo žádost Energocentra z jednání, projednalo obdobnou žádost zastupitelstvo města Stříbra, které ji schválilo. Místní obyvatelé neměli možnost se k problému vyjádřit: záměr stavby plazmového zplyňovacího zařízení nebyl na programu ani v pozvánce na jednání zastupitelstvo. Bod byl zařazen dodatečně před samotným jednáním, což je sice legitimní, nicméně u podobného záměru by rozhodně lidé měli dostat prostor pro vyjádření názoru na záměr před jeho schválením.

Firma Syngas Technologies zorganizovala na 26. dubna schůzku s obyvateli města, kde chce představit záměr a technologii. „Postup zastupitelů Stříbra není v pořádku. Nejprve vyjádřili oficiální a jednoznačný souhlas se záměrem stavby zařízení pro likvidaci odpadu a teprve potom dali prostor diskusi s občany. Korektní postup by měl být přesně opačný," komentuje situaci Matěj Man, vedoucí kampaně Arniky „Nespaluj, recykluj!"

Firma Energocentrum Černošín podala na konci března žádost k zastupitelstvu města Černošín o projednání záměru stavby zařízení pro plazmové zplyňování odpadů. Jednání zastupitelstva se pak na výzvu místní iniciativy zúčastnilo mnoho obyvatel, kteří jednoznačně vyjádřili nesouhlas se záměrem. Zastupitelé bod následně vyškrtli z jednání. Firma od záměru stavby zařízení v Černošíně pravděpodobně upustila na základě odporu místních obyvatel i některých zastupitelů. Zdá se však, že na záměru vybudovat zařízení v Plzeňském kraji trvá.

Žádné podobné zařízení pro plazmové zplyňování komunálního odpadu v ČR nefunguje. V Evropě najdeme podobné zařízení ve Francii v Morcenx (postavené firmou Europlasma), kde však funguje pouze ve zkušebním provozu. „Není správné, že zastupitelé výslovně schválili záměr stavby zařízení pro likvidaci odpadů a výrobu energie bez toho, aby měli občané možnost se k problematice jakkoli vyjádřit. Máme obavy, že čtvrteční beseda pořádaná firmou Syngas Technologies bude jednostrannou prezentací „bezchybné" technologie. Chtěli bychom slyšet také o tom, zda má tato technologie nějaká negativa či problémy. Z praxe víme, že žádná technologie není dokonalá a bez problémů. Zastupitelé měli zorganizovat besedu sami a dříve než po schválení záměru, přizvat do ní i nestranné odborníky a nenechat ji čistě v rukách komerční firmy," říká Tomáš Möller z občanského sdružení Stříbrští občané městu (STROM).

Termické zpracování odpadu za vzniku tepla (spalování) je energeticky velmi nevýhodné. I s ohledem na centralizovaný systém, který zařízení nastaví, a který přinese výrazné zvýšení dopravy. Ať už se odpad prostě spaluje, ukládá na skládku nebo zplyňuje, likvidují se tak cenné druhotné suroviny a plýtvá se energií, kterou je třeba vložit do těžby a zpracování primárních surovin. „Plzeňský kraj a samosprávy by se měly vydat spíše cestou podpory recyklace, kompostování, předcházení vzniku odpadu, podpory vratných obalů a opětovného využití materiálu místo toho, aby nastavovaly vhodné podmínky pro podnikatelské záměry na zařízení pro likvidaci odpadů s malým energetickým zhodnocením," dodává Matěj Man z Arniky.

Další informace: www.arnika.org/nespaluj-recykluj

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 781 471, 606 727 942
jbj
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

sajga-baner