Svaz chemického průmyslu byl až dosud považován za největšího odpůrce IRZ. Očekávalo se, že právě tato skupina bude intenzivně lobbovat za to, aby registr obsahoval co nejméně látek, o nichž by podniky musely informovat veřejnost. Ředitel Svazu chemického průmyslu Ing. František Dvořák na dnešní schůzce se zástupci Arniky prohlásil, že je pro něj přijatelná i taková varianta registru, která by šla nad rámec tzv. EPERu obsahujícího 50 látek. „Budeme ctít názor státní správy, která bude počet látek definovat. Obligatorní část seznamu je pro nás EPER plus látky, které podléhají Montrealskému protokolu, Stockholmské úmluvě a protokolům o perzistentních organických látkách a těžkých kovech z Aarhusu,“ řekl Dvořák.
Prý si ale umí představit i rozšířenější seznam. O každé látce nad citovaný rámec by se však podle něj měly vést pečlivé diskuse týkající se především způsobu zjišťování a měření takových látek. „Některé látky možná do registru sami přidáme, proti jiným budeme naopak bojovat,“ uvedl Dvořák aniž by upřesnil, které látky by mu v registru vadily.
Svaz chemického průmyslu podle něj nebude bojovat ani proti tomu, aby se zveřejňovaly toxické látky v odpadech. „Pokud bude možnost výpočtu, proč ne,“ dodal. Návrh nařízení vlády by měl podnikům dávat možnost množství vypouštěné látky prostě vypočítat na základě tzv. emisních faktorů či podobného principu. Nebude tedy vyžadovat nákladná měření. „Je to princip přijatelný i pro ekologická sdružení,“ řekl k tomu Petrlík.
„Doufáme, že představitelé Svazu chemického průmyslu budou vystupovat při jednáních o IRZ konzistentně a nebudou jej tedy napadat a snažit se výrazně omezit seznam látek anebo jejich ohlašování do odpadů. To očekáváme i od Ing. Vladimíra Novotného, který většinou lobbuje jménem Svazu chemického průmyslu,“ uzavřel Petrlík
Odkazy:
Zvláštní dopis o novele zákona o integrované prevenci na stránkách SCHP.