Zástupci ČR hráli důležitou roli při tvorbě tohoto dokumentu na mezinárodním poli. "Sdružení Arnika tento krok vlády jednoznačně podporuje. Jde o akt vůle k vyčištění našeho prostředí od toxických látek," vyjádřil postoj ekologického sdružení jeho mluvčí Marek Jehlička.
Nový protokol stanovuje průmyslu povinnost informovat o 86 chemických látkách a jejich skupinách. Otevřeně deklarovaná ochota Evropské unie tento dokument přijmout svědčí o nutnosti revidovat i českou legislativu. „I náš průmysl a zemědělství by měli jasně deklarovat otevřenost vůči veřejnosti co se týče zatěžování prostředí toxickými látkami. Chceme, aby veřejnosti byli ochotni říkat pravdu o množství vypouštěných látek, které dlouhodobě poškozují životní prostředí,“ komentoval nový krok vlády RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů ze sdružení Arnika.
Jde o polychlorované bifenyly, dioxiny anebo třeba pesticidy jako atrazin, který je jinde již zakázaný, zatímco u nás se dále používá. Rezorty zemědělství a průmyslu budou moci svoji ochotu informovat o toxických látkách ukázat již za pár dnů, když budou připomínkovat návrh Ministerstva životního prostředí na český registr znečišťování. „Uvidíme, jak ochotně budou přistupovat na to informovat o vypouštění karcinogenního styrenu anebo dlouhodobě negativně působících ftalátů. Ministr zemědělství by měl ukázat snahu o chemickou čistotu našich potravin a tím pádem i jejich šanci uspět na evropském trhu,“ doplnil za Arniku Jehlička.
Právo na informace o toxických látkách vypouštěných do prostředí podpořilo 9.320 signatářů petice Budoucnost bez jedů včetně více jak 70 městských, obecních a krajských zastupitelů a starostů. Arnika chystá k prosazení práva na informace dva měsíce aktivit nazvané „60 dní pro čistou zemi, vzduch a vodu“ a navazuje tak na podobnou akci pořádanou již před dvěma roky. Každý týden bude zveřejňovat aktuální a souhrnné informace o nějaké z látek ohrožujících zdraví lidí a životní prostředí. Minulý týden již tuto sérii zahájil perchlor, látkou tohoto týdne je formaldehyd poškozující sliznice a podezřelý z karcinogenity. Jedna z látek, o které se bude vést ostrá diskuse.
Odkazy:
Stránky o toxických látkách.
Stránky kampaně Budoucnost bez jedů.