en ru


Výbor pro životní prostředí poslanecké sněmovny se postavil za ochranu stromů. Musí se k němu ale přidat i ostatní poslanci.

10.1.2012 - PRAHA | Novinky
Poslanci výboru pro životní prostředí za TOP09-S, ČSSD a KSČM odmítli novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která by znamenala snazší kácení stromů u silnic. Návrh z dílny ministerstva dopravy se pokouší bez odůvodnění vrátit režim povolování kácení dřevin u silnic před rok 2010, kdy ročně mizely od silnic tisíce stromů. Ve středu 11. ledna budou o návrhu jednat poslanci v hospodářském výboru. Od jejich kolegů z výboru pro životní prostředí tak zazněl jasný signál: nekomplikujme zákonnou ochranu dřevin. Návrh na odmítnutí návrhu dostane také poslanecká sněmovna.

„Ministerstvo dopravy nedokázalo před poslanci výboru obhájit důvod pro další významné oslabení ochrany stromů u silnic," řekl Ing. Jakub Esterka, vedoucí kampaně Zachraňme stromy sdružení Arnika. „Zjevný rozpor návrhu se zájmy ochrany přírody, na který dosud ministerstvo životního prostředí nedokázalo adekvátně reagovat, poslanci výboru životního prostředí odmítli posvětit," doplnil Esterka.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa sice několikrát veřejně deklaroval zájem chránit aleje u silnic před plošným kácením, před projednáním daného bodu však odešel. Argumentace ministerstva životního prostředí, že novela se nedotkne stromořadí u silnic, je lichá. Neexistuje totiž ani jasná definice stromořadí, ani evidence alejí, která by umožnila jejich systematickou ochranu. Návrh současně vylučuje účast veřejnosti stejně jako ukládání náhradní výsadby za vykácené stromy. A navíc přichází v době, kdy již více jak dva roky ministerstvo životního prostředí váhá s přísnější vyhláškou upravující kácení dřevin. Od roku 2003 do konce roku 2010 přitom zmizelo od českých silnic více než sto tisíc stromů

Nikdo z předkladatelů neodpověděl na dotazy poslanců, proč měnit zákon v situaci, kdy režim pro povolování kácení stromů u silnic funguje. „Nejsou namístě obavy o to, že pokud bude kácení stromů u silnic dále podléhat povolování, bude ohrožena bezpečnost. Odstraňování stromů v havarijním stavu probíhá v nezávislém režimu. Navíc i studie ze zahraničí oponují názoru, že stromy u silnic jsou důvodem dopravních nehod," dodal Jakub Esterka z Arniky.

Další tiskové zprávy k tématu:

http://arnika.org/silnicni-zakon-ma-opet-umoznit-kaceni-stromu
http://arnika.org/ministerstvo-zivotniho-prostredi-nechava-jiz-dva-roky-volnost-kaceni
http://arnika.org/aleje-nemohou-za-dopravni-nehody
http://arnika.org/pozor-alej-z-ceske-krajiny-zmizelo-na-100-tisic-stromu

http://arnika.org/aleje

http://arnika.org/stromy

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu