Úřad Středočeského kraje zahájil 30. září územní řízení na paralelní dráhu Letiště Václava Havla. O tomto významném kroku však, s výjimkou povinného vyvěšení na úřední desce, neinformoval veřejnost. Na zahájení územního řízení neupozornil ani pražský magistrát, ani dotčené obce a městské části. Jedná se přitom o naprosto zásadní stavbu, která hlukovou zátěží ovlivní celý severozápadní sektor Prahy a Středočeského kraje a svými negativními dopady na znečištění ovzduší, klima a nadměrný turismus život všech obyvatel metropolitního regionu.
„Vyzýváme magistrát, Středočeský kraj i dotčené obce a městské části, aby na probíhající územní řízení na paralelní dráhu upozornili své obyvatele, aby rozsáhlou dokumentaci a dopady této stavby veřejnosti pravdivě a srozumitelně vysvětlili a aby se občané mohli aktivně účastnit procesu povolování a podat námitky, “ apeluje Anna Vinklárková z organizace Arnika.
„Oznámení o zahájení územního řízení bylo vyvěšeno na úřední desce krajského úřadu dne 30. 9. 2024. Účastníkům je doručeno dne 15. 10. 2024 (patnáctý den po vyvěšení) a teprve od tohoto dne plyne dvacetidenní lhůta pro podání námitek. Spolky se do řízení navíc musí přihlásit do 25. 10. 2024. Námitky mohou podávat i spolky, které se nijak aktivně neúčastnily předchozího posuzování vlivů na životní prostředí (EIA),“ říká advokátka Petra Humlíčková.
Tohoto územního řízení se mohou účastnit i spolky, neboť je návazným řízením na posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Přitom samotné stanovisko EIA je už z roku 2011 a bylo již několikrát prodlouženo, naposledy v únoru tohoto roku. Projekt paralelní dráhy je tak dnes již značně zastaralý a podklady pro rozhodnutí EIA sahají až do roku 2005.
“Rozšiřování letiště vidím jako projekt odporující klimatickým závazkům hl. m. Prahy a přímo v rozporu se snahou snížit emise skleníkových plynů o 55 % do roku 2030. Měli bychom jít ve stopách dalších zemí, které se staví čelem ke klimatické krizi a rozhodují se nerozšiřovat svá letiště, jako například Francie,” říká Valentýna Heřmánek z organizace Arnika.
Celkový počet přepravených cestujících se má zvýšit ze současných zhruba 15 milionů až na 21,2 ročně a celkový počet pohybů letadel se má vyšplhat až na 274 500 za rok. Letecká doprava je přitom jedním z odvětví, které výrazně přispívá k produkci skleníkových plynů. Podle prognóz Evropské environmentální agentury bude v roce 2050 letecká doprava zodpovědná za 22 % celosvětových emisí CO2.
Arnika se kauze výstavby paralelní dráhy Letiště Václava Havla dlouhodobě věnuje. Připomínkovala jej v rámci aktualizace Politiky územního rozvoje, komentovala úřední i soudní rozhodnutí, organizovala setkání dotčených spolků a městských částí a několikrát vyzvala Magistrát hl. m. Prahy i Ministerstvo životního prostředí, aby rozšiřování letiště zastavil.
Pro více informací prosím kontaktujte tiskového mluvčího Arniky Luboše Pavloviče (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., +420 606 727 942). Další informace o historii příprav paralelní dráhy Letiště Václava Havla najdete také zde.
Projekt podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.