Odpor proti výstavbě je nebývalý, přesto zastupitelé Prahy na dnešním zasedání hlasovali proti voličům. Schválením změny územního plánu umožnili výstavbu paralelní dráhy Letiště Václava Havla. Zcela zpochybnili vlastní klimatický závazek snížit emise skleníkových plynů o 45 % do roku 2030 a prosadili drahý a zastaralý projekt, který vedle emisí drasticky zvýší i míru hluku a znečištění ovzduší. Všechna prohlášení o směřování k uhlíkové neutralitě zůstala jen na papíře.
“Není možné snižovat uhlíkové emise a zároveň létat víc. Uhlíkově neutrální růst letectví je iluze, kterou se nám snaží vnutit letecký průmysl. Jak jsme dnes slyšeli, většina občanů si přeje letecký provoz výrazně omezit. Praha se k nim bohužel postavila zády a s takovým postojem nemůžeme souhlasit,” říká Martina Valášková z Arniky.
Plány na rozšíření jsou zcela v rozporu s klimatickým závazkem Prahy i pokyny stanovenými pařížskou klimatickou dohodou, která chce omezit globální oteplování. Rozšiřování jakéhokoli letiště a stavění dalších ranvejí je v době postupující klimatické krize nezodpovědné. Praha se namísto podpory železniční dopravy rozhodla jít opačným směrem, než kterým jdou ostatní evropské metropole. Právě kvůli ochraně klimatu letos v únoru britský soud zastavil rozšíření londýnského letiště Heathrow.
Náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09) a zastupitel hlavního města Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09) demagogicky dnes na tiskové konferenci uvedli, že změnu územního plánu zastupitelé musí schválit a uvést územní plán Prahy do souladu s nadřazenou územně plánovací dokumentací, která s výstavbou počítá.
“Musíme připomenout, že zásady územního rozvoje zastupitelé Prahy sami zadávají a politiku územního rozvoje Praha jako významný účastník připomínkuje. Žádná územní dokumentace není neměnná a v moci zastupitelů je ovlivnit, zda se letiště rozšíří,” uzavírá Valášková.
Škodlivý záměr přiblíží letiště o 1,6 km k hustě obydleným částem a centru Prahy a negativně ovlivní život dalších 20 tisíc obyvatel. Emise skleníkových plynů z mezinárodní letecké dopravy vzrostly v posledních dvou desetiletích o téměř 130 %. Jedná se o nejrychlejší růst v celém odvětví dopravy a je to zároveň jediné odvětví, v němž emise od roku 1990 rostou.
Má také umožnit zvýšení kapacity z dnešních 21,2 milionů na 30 a více milionů cestujících a v budoucnu povede k nezdravému nárůstu turismu, kterému kapacita hlavního města už dávno nestačí.
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.