Ochrana biodiverzity
Snažíme se o zachování biologické rozmanitosti
Biologická diverzita, neboli biologická rozmanitost, je chápána jako rozmanitost všech živých organismů a systémů, jichž jsou tyto organismy součástí. Každý druh, ať již živočišný či rostlinný, má zde své místo. Dohromady tvoří provázaný celek.
Zachování biologické rozmanitosti je nezbytné, protože udržuje stabilitu ekosystémů. I organismy, jejichž vliv na fungování ekosystému byl doposud nepatrný, mohou odvrátit například přírodní krize.
K proměnám v zastoupení a složení druhů dochází přirozenou cestou, v současné době však nejvýznamnější změny způsobuje člověk svou činností.
Také Arnika přispívá svou činností k zachování druhové rozmanitosti, a to těmito způsoby:
- péčí o ohrožené rostliny v rámci Pozemkového spolku Bořena
- aktivitami v souvislosti se soustavou Natura 2000
- poradenstvím občanům a aktivní účastí v různých kauzách
Novinky
14.09.2020
- MRSKLESY
Čtyřicet dobrovolníků o víkendu obhospodařili hektar louky na úpatí Lipské hory, která se nachází v CHKO České Středohoří. Pravidelným sekáním a vyřezáváním…
více zde
08.09.2020
- MRSKLESY
Na čtyři desítky členů týmu Bořena ze spolku Arnika, německé Grüne Liga, firmy TRASK a vlastníků okolních luk ve spolupráci se správou regionálního pracoviště…
více zde
18.08.2020
- MRSKLESY, ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ
Každoroční oblíbená víkendovka babího léta proběhne v termínu 11. - 13. září. Pojeďte s Týmem Bořena na kosení luk pod Lipskou horu do malebného Českého…
více zde
29.10.2018
- BUDAPEŠŤ
Výjimečně nízká hladina Dunaje byla naměřena v maďarském hlavním městě před dvěma týdny. Poprvé od roku 1947 zde tato hodnota klesla pod půl metru. Důvodem…
více zde
29.10.2018
- LITOMĚŘICE
Zhruba patnáct dobrovolníků v sobotu 3. listopadu zbaví louky mezi Litoměřicemi a Žitenicemi nahromaděných odpadků. Šestikilometrová trasa úklidu povede přes…
více zde
11.10.2018
- SARAJEVO
Bosna a Hercegovina hostila vůbec první celoevropské setkání “River Summit” s cílem zastavit ničení vodních toků a vrátit řekám volnost. Na návrzích řádného…
více zde
Kauzy
Kauzy - Biodiverzita
- Karviná
Lazecká remíza je fragment původního lužního lesa, který se nachází u Karviné ve směru na Dětmarovice. Leží hned vedle známých Karvinských rybníků na severní…
více zde
Kauzy - Biodiverzita
- Moravskosezský kraj
Severní Morava je spojována s představou zdevastovaného území. I přes průmyslovou činnost se zde ale uchovala unikátní přírodní území. V souvislosti se vstupem…
více zde
Kauzy - Biodiverzita
- Vysočina
Malá obec Rančířov u Jihlavy získala do svého majetku po mnoha letech usilování území, dříve dlouhou dobu používané armádou. Ukázalo se, že na první pohled…
více zde
Foto
26.11.2018
- LITOMĚŘICE
Ve spolupráci s CHKO České středohoří proběhl v pátek 23 listopadu seminář pro odborníky týkající se bílých strání. Vystoupili na něm se svými příspěvky…
více zde
06.11.2018
- LITOMĚŘICE/ŽITENICE
V sobotu 3. 11. 2018 jsme se společně vydali na evropsky významnou lokalitu Satan u Žitenic, kde jsme od odpadků vyčistili přilehlou bílou stráň. Výlet jsme…
více zde
01.10.2018
- LITOMĚŘICKO / MRKLESY
S Týmem Bořena se v termínu 14.-16. září 2018 v malebném Českém středohoří uskutečnilo kosení luk pod Lipskou horou, v rámci kterého se také konal workshop…
více zde
17.09.2018
- LITOMĚŘICE
26. července jsme se vydali na Bílé stráně do Českého středohoří. Prošli sme místá, která byste asi jindy minuli bez povšimnutí, a přesto skrývají tajemství.…
více zde
16.09.2018
- LITOMĚŘICE / TŘTĚNO
Jaký pohled se nám naskytne když se ocitneme na samém vrchu Bílé stráně při Litoměřicích nebo když se rozhlédneme po všech stranách na Třtenských pláních?…
více zde
24.03.2018
- BÍLINA
V letech 1985 - 1987 přestěhoval Tým Bořena ze zasypávaného údolí u Radovesic mimo jiné také bledule jarní a ladoňky dvoulisté. Vyrazili jsme letos ověřit, jak…
více zde