Občanský monitoring ovzduší v Ukrajině je důležitější než kdy dřív. Přesvědčili jsme se o tom na místě

Občanský monitoring ovzduší v Ukrajině je důležitější než kdy dřív. Přesvědčili jsme se o tom na m...

V současné situaci jsou pro Ukrajince informace o stavu ovzduší a případném výskytu nebezpečných látek nebo zvýšené radiaci zásadní. Naši kolegové se o tom přesvědčili osobně. V...

celý článek
Výzva „100 stanic pro čistší ovzduší v Ukrajině“! Pomůžete?

Výzva „100 stanic pro čistší ovzduší v Ukrajině“! Pomůžete?

V minulých letech jsme v Ukrajině pomohli vytvořit síť monitorovacích stanic, které provozovali přímo občané. Bohužel, z původních téměř tří set stanic je nyní asi třetina...

celý článek
Měřicí stanice v Charkově přežila ostřelování. Nyní monitoruje situaci nedaleko Záporožské JE

Měřicí stanice v Charkově přežila ostřelování. Nyní monitoruje situaci nedaleko Záporožské JE

Přestože byl občanský monitoring ovzduší v Ukrajině zásadně narušen ruskou invazí, měřicí stanice zároveň získaly nové využití. Síť EcoCity provozovaná našimi ukrajinskými...

celý článek

Ukrajina

SKR 5338Podle dat Evropské kardiologické společnosti z roku 2019 může znečištěné ovzduší v Ukrajině každý rok způsobit až 83 960 nadměrných úmrtí. Přestože vláda v posledních letech přijala novou legislativu po vzoru Evropské unie, zákony se často nedodržují a úřady nemají dost síly k jejich vymáhání. V zemi bují korupce. Továrny postavené po druhé světové válce často dodnes využívají technologie, jež neprošly modernizací. Velké průmyslové i zemědělské podniky vlastní zpravidla oligarchové, kteří zneužívají svého vlivu na úřady i politiky k prosazování soukromých zájmů. V roce 2014 skončila část průmyslu na okupovaných územích a je mimo jakoukoliv veřejnou kontrolu.

Čistý vzduch pro Ukrajinu

Podporujeme kampaně občanských iniciativ ve městech Kryvbasu a Donbasu, kde dýchají více než 4 miliony obyvatel vzduch zamořený zastaralými elektrárnami a hutěmi. Podporujeme jejich spolupráci v rámci neformální koalice a hájíme aktivisty, kteří čelí násilí a perzekucím. Uskutečnili jsme několik průzkumů znečištění ovzduší, půdy a potravin.

Udržitelné zemědělství

Vedle průmyslových oblastí jsme se věnovali také venkovu, kde je porušování lidských práv díky vzdálenosti od center a kamer novinářů obzvláště palčivým problémem. Obyvatele desítek vesnic trápí rozrůstání agrokombinátu MHP. Největší zemědělský podnik v zemi vlastní jeden z pěti nejbohatších ukrajinských miliardářů a poradce dřívějšího prezidenta. Průmyslová výroba masa ničí nejkvalitnější černozemě, znečišťuje vodu a vytlačuje drobné farmáře. Nadměrná nákladní doprava způsobuje praskání zdí venkovských stavení, zatímco koncern odmítá odškodnit jejich majitele.

Čeho jsme v zemi dosáhli?

V minulých letech jsme v Ukrajině pomohli vytvořit síť monitorovacích stanic, které provozovali přímo občané, od roku 2017 jsme nainstalovali více než 700 stanic.

Síť EcoCity patří k nejlépe fungujícím a nejrozsáhlejším občanským sítím monitoringu ovzduší v Evropě a je pro ukrajinské občany v podstatě jediným zdrojem informací o stavu ovzduší. Během probíhajícího válečného konfliktu plní také funkci prvku civilní obrany. Obnovujeme zničené stanice a rozšiřujeme síť do dalších oblastí, abychom zlepšili přístup k těmto důležitým informacím.

Informace v dalších jazycích:

Podrobnější informace v angličtině najdete na stránkách https://english.arnika.org/ukraine a v ruštině na https://arnika.org/ru/ukraina 

Více informací v angličtině a ukrajinštině naleznete na https://cleanair.org.ua

Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky a National Endowment for Democracy, USA.

Snímek obrazovky 2021 07 08 v 8.45.18

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe Kanál Dunaj-Odra-Labe