V Ukrajině v důsledku znečištění ovzduší zemře podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně 30 000 obyvatel a do února 2022 to byl jeden z tamních nejzávažnějších ekologických problémů. Kvůli znečištěnému ovzduší zemřelo v zemi čtyřikrát více lidí než v pěti nejčistších zemích planety a v poměru úmrtí v důsledku znečištěného ovzduší vztaženém k počtu obyvatel byla Ukrajina vyhodnocena jako nejhorší stát na světě.
Bohužel vojenská agrese Ruské federace v únoru 2022 převrátila život v celé zemi vzhůru nohama. Válečný konflikt způsobuje nesmírné humanitární, ekonomické a také enviromentální škody. Proto jsme i my museli přizpůsobit naše aktivity současné situaci.
Pomoc válkou postižené Ukrajině
Již od počátku ruské agrese proti Ukrajině podporujeme naše kolegy a ukrajinskou společnost. Zpočátku především prostřednictvím dodávek humanitární a materiální pomoci. Od února 2022 jsme shromáždili jsme a dopravili do Ukrajiny pomoc za téměř jeden milion korun. To bychom nikdy nedokázali bez vás!
V současné době se v Ukrajině snažíme obnovit občanskou síť stanic monitorujících ovzduší. Budeme moc rádi, pokud na obnovu přispějete!
Čisté ovzduší pro Ukrajinu
V současné situaci jsou pro Ukrajince informace o stavu ovzduší a případném výskytu nebezpečných látek nebo zvýšené radiaci ještě důležitější než v době míru. V Arnice se věnujeme projektům zaměřeným na kvalitu ovzduší v Ukrajině již od roku 2017. Společně s našimi ukrajinskými partnery z kampaně „Čisté ovzduší pro Ukrajinu“ jsme vytvořili síť monitorovacích stanic provozovaných přímo občany, která má zaplnit informační vakuum o míře znečištění ovzduší. Stanice zapojené v síti dnes varují před nebezpečným znečištěním v případě výbuchů, požárů a průmyslových havárií. Síť EcoCity je často jediným zdrojem informací o znečištění ovzduší pro veřejnost. Všechny naše stanice a aktuální stav ovzduší je možné kdykoliv zjistit online na mapě EcoCity. Síť stanic měřících čistotu ovzduší má nyní novou, vysoce důležitou, funkci. Stanice dokáží upozornit na některé nebezpečné látky i radiaci a pomáhají tak při civilní obraně a zajištění bezpečnosti mužů, žen i dětí. Bohužel z původních téměř tří set stanic je nyní asi třetina poškozená nebo zničená a my se tuto síť nyní snažíme obnovit.
Ve spolupráci s kolegy z Dnipra a českými experty realizujeme studii dopadů válečného konfliktu na životní prostředí. Zároveň pokračujeme i v našich dlouhodobých výzkumných aktivitách zaměřených na znečištění a monitoring ovzduší.
Čeho jsme v zemi dosáhli?
V minulých letech jsme v Ukrajině pomohli vytvořit síť monitorovacích stanic, které provozovali přímo občané, od roku 2017 jsme nainstalovali více než 700 stanic.
Síť EcoCity patří k nejlépe fungujícím a nejrozsáhlejším občanským sítím monitoringu ovzduší v Evropě a je pro ukrajinské občany v podstatě jediným zdrojem informací o stavu ovzduší. Během probíhajícího válečného konfliktu plní také funkci prvku civilní obrany. Obnovujeme zničené stanice a rozšiřujeme síť do dalších oblastí, abychom zlepšili přístup k těmto důležitým informacím.
Ve spolupráci s českým start-upem World from Space jsme vydali jedinečnou publikaci založenou na družicových měřeních Evropské kosmické agentury a satelitech Copernicus.
Informace v dalších jazycích:
Podrobnější informace v angličtině najdete na stránkách https://english.arnika.org/ukraine a v ruštině na https://arnika.org/ru/ukraina
Více informací v angličtině a ukrajinštině naleznete na https://cleanair.org.ua
Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky a National Endowment for Democracy, USA.