Bělarus má svou zelenou vizi
„Zelená Bělarus bude místem, které oceňuje kulturní, etnickou, rasovou, sexuální, náboženskou a duchovní rozmanitost, a jež podporuje vytváření vztahů s respektem ke všem lidem....
celý článek„Zelená Bělarus bude místem, které oceňuje kulturní, etnickou, rasovou, sexuální, náboženskou a duchovní rozmanitost, a jež podporuje vytváření vztahů s respektem ke všem lidem....
celý článekV prosinci organizoval Ekodom, partnerská organizace Arniky v Bělarusi, dopisovou kampaň na podporu politických vězňů. Ve vězeních stále zůstává několik ekologických aktivistů a...
celý článekDne 17. října 2022 bělaruské úřady zařadily na seznam extremistických skupin nevládní organizaci Ekodom, nejstarší ekologickou organizaci v Bělarusi. Jako důvod uvedly, že...
celý článekNa první pohled je Bělarus zemí lesů a luk, která se pyšní čistou produkcí potravin. Zároveň je však státem, který byl po výbuchu černobylské jaderné elektrárny nejvíce zasažen jaderným mrakem. I tři desetiletí po rozpadu Sovětského svazu zůstává většina těžkého průmyslu ve vlastnictví státu - a bez potřebných investic do nových technologií. Přestože celková úroveň znečištění je výrazně nižší než například v ukrajinském Kryvbasu, zastaralé továrny značně zatěžují obyvatele žijící v jejich okolí.
Bělarus je poslední diktaturou v Evropě. Přestože podepsalo řadu mezinárodních úmluv, lidé nemají přístup k informacím a mohou jen stěží ovlivňovat rozhodnutí týkající se životního prostředí. Po zmanipulovaných prezidentských volbách v roce 2020 stát přistoupil k systematickému pronásledování ekologických aktivistů a občanských iniciativ. Bělarus pod vedením Lukašenky je první zemí, která odstoupila od Aarhuské úmluvy o environmentální demokracii (červenec 2022).
Podporujeme občanské iniciativy bránící své životní prostředí, a to i za cenu hrozícího pronásledování nebo dokonce zatčení. Například občany Brestu, kteří se postavili proti výstavbě závodu na výrobu akumulátorů, nebo hnutí proti jaderné elektrárně Astravec - největší občanský protest před demokratickou revolucí v roce 2020. Zveřejnili jsme zprávu o ekologické demokracii v Bělarusi. Dokumentujeme případy pronásledování aktivistů a zasazujeme se o jejich práva.
Navzdory nepříznivé politické situaci jsme podpořili vznik Bělaruské zelené vize, která definuje směr, jímž by se mohl ubírat rozvoj země po nezbytném přechodu k demokracii.
Podpořili jsme vznik a rozvoj AirMQ - občanské sítě pro monitorování znečištění ovzduší, publikovali jsme několik analýz o znečištění životního prostředí a přispěli k identifikaci nejvíce znečištěných míst. Obyvatelé hlavního města obdrželi Zelenou mapu Minsku; pro všechny obyvatele byl vytvořen Průvodce chemickou bezpečností pro domácnosti.
Podrobnější informace v angličtině najdete na stránkách https://english.arnika.org/belarus a v ruštině na https://arnika.org/ru/belarus
Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czProtože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RChceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životChráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijePodporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyArnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěS cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org