Další případy perzekuce aktivistů v Bělorusku: Aktivisté z Brestu byli zatčeni

19.5.2020 - BREST | Novinky
Protest v Brestu 26.dubna
FOTO: belsat.eu
Tři aktivisté z běloruského Brestu - Dmitrij Bekaljuk, Alexander Kabanov a Dmitrij Androsjuk - byli 17. a 18. dubna zatčeni před demonstrací „krmení holubů,“ která se koná pravidelně každou neděli jako protest proti místní továrně na baterie. Aktivisté byli údajně zadrženi právě proto, aby se nemohli účastnit protestu, který byl naplánovaný na 19. dubna.

Leninský okresní soud v Brestu 20. dubna odsoudil Dmitrije Androsjuka a Alexandra Kabanova k 15 dnům administrativního zatčení za účast na neschváleném protestu, který se konal 12. dubna. Dmitrij Bekaljuk dostal stejný trest o dva dny později.

Bělorusko je signatářem Aarhuské úmluvy. Ta nedovoluje perzekuci aktivistů, kteří uplatňují svá environmentální práva. V roce 2017 se na zasedání smluvních stran Aarhuské úmluvy poukázalo na to, že Bělorusko stíhalo aktivisty, kteří se tehdy postavili proti zahájení běloruské jaderné elektrárny. Bělorusku byla předložena následující doporučení:

• Přijmout nezbytná opatření, aby lidé uplatňující svá environmentální práva nebyli vystaveni obtěžování, trestnímu stíhání a trestu;

•Proškolit o tomto tématu policisty, Státní bezpečnostní výbor a další orgány, aby také zabraňovaly stíhání aktivistů;

• Vyškolit policisty, KGB a soudce tak, aby při výkonu svých pravomocí nebránili veřejnosti uplatňovat právo účastnit se rozhodovacího procesu.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Běloruská vláda nejenže nesplnila doporučení z roku 2017, ale pokračovala v pronásledování aktivistů a nepřijala žádné kroky, aby mu zabránila. Výbor Aarhuské úmluvy zveřejnil 9. března 2020 zprávu, ve které shrnuje jakým způsobem běloruská vláda reaguje na doporučení z roku 2017. Tato zpráva vyjadřuje vážné znepokojení ohledně situace v Bělorusku: „Dostupné informace prokazují, že osobám, které usilují o uplatnění svých práv v souladu s Úmluvou za to hrozí postihy, perzekuce a obtěžování. Výbor nevidí žádné důkazy, které by ukazovaly na zlepšení situace. Výbor tuto situaci považuje za vysoce znepokojivou.“

Protestní akce proti továrně v Brestu pokračují i přes zatčení aktivistů. „Lidé s tím nejsou spokojení a sešli se na náměstí aby úřadům vysvětlili, že sem továrna na baterie nepatří,“ řekl k protestům ochránce lidských práv Uladzimir Vyaličkin. Demonstranti také požadovali propuštění Bekaljuka, Kabanova a Androsjuka.

Brest protest eng

Banner-stika

Sledujte nás: