Moldavsko je jednou z nejzranitelnějších zemí Evropy, pokud jde o dopady klimatické změny. Venkovské oblasti čím dál tím více postihují extrémní sucha i záplavy. Kvůli intenzivnímu zemědělství a těžbě lidé v minulosti vykáceli většinu stromů a lesy tak dnes pokrývají jen desetinu území – což zhoršuje vodní režim krajiny. Na venkově přitom žije téměř šedesát procent obyvatel a zemědělství je pro ně zásadním zdrojem obživy. Rozvoj země do značné míry paralyzuje zamrzlý konflikt, v jehož důsledku vznikla na levém břehu řeky nikým neuznaná Podněsterská republika.
V roce 2022 jsme začali podporovat vyškolení dobrovolných strážců přírody na obou březích Dněstru, jakož i organizaci řady komunitních akcí a exkurzí spojených sochranou životního prostředí, zejména v nově vytvořeném Národním parku Dolní Dněstr. To vše realizujeme díky projektu „Strážci moldavské přírody: Prosazování práv místních komunit na obou březích Dněstru“.
V rámci předchozího projektu jsme yydali příručku s praktickými tipy a podpořili aktivní obyvatele venkova a místní komunity, kterým záleží na revitalizaci řek a krajiny – například při výsadbě stromů, či budování umělých hnízd pro vodní ptactvo. Zaměřili jsme se také na znečištění řek, které každoročně vede k masivním úhynům ryb, abychom vyjasnili příčiny a nalezli viníky.
Nadále usilujeme o progresivní proměny zkostnatělé legislativy, v níž přežívají zákony ještě z dob Sovětského svazu. Podařilo se nám prosadit například prodloužení zákazu dovozu syntetických rybářských sítí, jež používají pytláci. Prosazujeme lepší přístup veřejnosti k informacím o životním prostředím a účasti v rozhodovacích procesech.
Čeho jsme v zemi dosáhli?
V letech 2021 až 2022 jsme na obou březích Dněstru podpořili čištění řek a jejich okolí, rozmísťování umělých hnízd pro vodní ptactvo a výsadbu několika tisíc stromů, zejména podél řek a potoků, čímž jsme přispěli k ochraně vodního režimu krajiny ohrožené intenzivním zemědělstvím.
S partnerskou organizací Biotica jsme v roce 2022 vyškolili desítky dobrovolných strážců přírody, pokračujeme v terénních akcích a pomáháme se zapojováním veřejnosti do tvorby místních rozvojových a územních plánů v obcích v oblasti nového Národního parku Dolní Dněstr.
Díky spolupráci s nevládní organizací Eco-TIRAS se nám v roce 2021 podařilo odhalit nelegální prodej ohrožených druhů ryb z tzv. Červeného seznamu. Náš návrh novely rybářského zákona dokonce převzal parlamentní výbor pro životní prostředí. Největším úspěchem je prodloužení zákazu dovozu syntetických rybářských sítí, které s oblibou používají pytláci, do roku 2030. Zasadili jsme se o to, aby moldavská vláda vyhlásila nový národní park v oblasti dolního Dněstru, což v březnu roku 2022 učinila. Také jsme podali konkrétní návrhy na zlepšení inspekce životního prostředí a po našem zásahu byl velký znečišťovatel Dněstru potrestán pokutou jedenáct tisíc euro.
Informace v dalších jazycích:
Informace v anglickém jazyce najdete na https://arnika.org/en/countries/moldova a v ruském jazyce na https://arnika.org/ru/moldova
Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

