ČT s Arnikou v Moldavsku
Do jarního Moldavska s námi tentokrát vyrazili také dva vzácní hosté – dokumentarista Martin Marek se svou kamerou, a RNDr. Petr Roth, CSc., odborník na ochranu přírody se...
celý článekDo jarního Moldavska s námi tentokrát vyrazili také dva vzácní hosté – dokumentarista Martin Marek se svou kamerou, a RNDr. Petr Roth, CSc., odborník na ochranu přírody se...
celý článekSbor nadšených dobrovolníků pomáhá chránit přírodu nedávno vyhlášeného Národního parku Dolní Dněstr. Svou kvalifikaci zvyšují pravidelnými školeními, aby jejich činnost...
celý článek„Ekologická výchova by měla být na školách povinným předmětem,“ shodli se představitelé neziskových organizací, místních úřadů, vysokých škol a další moldavské odbornice a...
celý článekMoldavsko je jednou z nejzranitelnějších zemí Evropy, pokud jde o dopady klimatické změny. Venkovské oblasti čím dál tím více postihují extrémní sucha i záplavy. Kvůli intenzivnímu zemědělství a těžbě lidé v minulosti vykáceli většinu stromů a lesy tak dnes pokrývají jen desetinu území – což zhoršuje vodní režim krajiny. Na venkově přitom žije téměř šedesát procent obyvatel a zemědělství je pro ně zásadním zdrojem obživy. Rozvoj země do značné míry paralyzuje zamrzlý konflikt, v jehož důsledku vznikla na levém břehu řeky nikým neuznaná Podněsterská republika.
V roce 2022 jsme začali podporovat vyškolení dobrovolných strážců přírody na obou březích Dněstru, jakož i organizaci řady komunitních akcí a exkurzí spojených sochranou životního prostředí, zejména v nově vytvořeném Národním parku Dolní Dněstr. To vše realizujeme díky projektu „Strážci moldavské přírody: Prosazování práv místních komunit na obou březích Dněstru“.
V rámci předchozího projektu jsme yydali příručku s praktickými tipy a podpořili aktivní obyvatele venkova a místní komunity, kterým záleží na revitalizaci řek a krajiny – například při výsadbě stromů, či budování umělých hnízd pro vodní ptactvo. Zaměřili jsme se také na znečištění řek, které každoročně vede k masivním úhynům ryb, abychom vyjasnili příčiny a nalezli viníky.
Nadále usilujeme o progresivní proměny zkostnatělé legislativy, v níž přežívají zákony ještě z dob Sovětského svazu. Podařilo se nám prosadit například prodloužení zákazu dovozu syntetických rybářských sítí, jež používají pytláci. Prosazujeme lepší přístup veřejnosti k informacím o životním prostředím a účasti v rozhodovacích procesech.
V letech 2021 až 2022 jsme na obou březích Dněstru podpořili čištění řek a jejich okolí, rozmísťování umělých hnízd pro vodní ptactvo a výsadbu několika tisíc stromů, zejména podél řek a potoků, čímž jsme přispěli k ochraně vodního režimu krajiny ohrožené intenzivním zemědělstvím.
S partnerskou organizací Biotica jsme v roce 2022 vyškolili desítky dobrovolných strážců přírody, pokračujeme v terénních akcích a pomáháme se zapojováním veřejnosti do tvorby místních rozvojových a územních plánů v obcích v oblasti nového Národního parku Dolní Dněstr.
Díky spolupráci s nevládní organizací Eco-TIRAS se nám v roce 2021 podařilo odhalit nelegální prodej ohrožených druhů ryb z tzv. Červeného seznamu. Náš návrh novely rybářského zákona dokonce převzal parlamentní výbor pro životní prostředí. Největším úspěchem je prodloužení zákazu dovozu syntetických rybářských sítí, které s oblibou používají pytláci, do roku 2030. Zasadili jsme se o to, aby moldavská vláda vyhlásila nový národní park v oblasti dolního Dněstru, což v březnu roku 2022 učinila. Také jsme podali konkrétní návrhy na zlepšení inspekce životního prostředí a po našem zásahu byl velký znečišťovatel Dněstru potrestán pokutou jedenáct tisíc euro.
Informace v anglickém jazyce najdete na https://arnika.org/en/countries/moldova a v ruském jazyce na https://arnika.org/ru/moldova
Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czProtože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RChceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Petice 30 pro Prahu Facebook Praha město pro životChráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijePodporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 BořenaArnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěS cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org