Aarhuská úmluva
Právo občanů na informace o životním prostředí, právo zapojovat se do rozhodování o životním prostředí a právo na soudní ochranu ve věcech životního prostředí jsou základní principy tzv. ekologické demokracie, kterou na mezinárodní úrovni upravuje Aarhuská úmluva.
Úmluva byla podepsána 25. června 1988 jako výsledek čtvrté ministerské konference Evropské Hospodářské komise OSN „Životní prostředí pro Evropu” v dánském městě Aarhusu a k dnešnímu dni ji ratifikovalo 47 zemí z regionu Evropy a Střední Asie, po odstoupení Bělarusi od úmluvy v červenci 2022 je signatářu 46. Úmluva zavazuje členské státy k tomu, aby občanům aktivně a zcela zpřístupnily informace o stavu životního prostředí a jeho dopadu na zdraví obyvatel. Státy musí také zajistit, aby se mohl každý rovně podílet na rozhodování o projektech, jež mají významný dopad na životní prostředí, a zapojovat se do přípravy plánů a politik. Nakonec poskytuje občanům právo na soudní ochranu v případech, kdy úřady standardy úmluvy porušují. Aarhuská úmluva je považována za nejvýznamnější dokument své doby. Spojuje v sobě práva životního prostředí s občanskými právy a představuje nástroj k prohloubení demokracie.
Arnika v Česku i za hranicemi vymáhá lepší přístup k informacím a podporuje lidi, kteří se chtějí podílet na rozhodování o životním prostředí. Pravidelně se účastníme mezinárodních jednání signatářů Úmluvy a v zemích, kde pracujeme, prosazujeme principy environmentální demokracie. Přestože je ratifikace Úmluvy pro každý stát nesporně krokem vpřed, její naplňování v praxi často pokulhává.