Lidé v Thajsku mají lepší přehled o znečištění prostředí. Pomohli i čeští experti

Lidé v Thajsku mají lepší přehled o znečištění prostředí. Pomohli i čeští experti

BANGKOK/PRAHA - V uplynulých čtyřech letech navázaly thajská nevládní organizace EARTH (1) a české sdružení Arnika (2) spolu s thajskými obyvateli funkční spolupráci, jejímž...

celý článek
Nová studie odhaluje nebezpečnou zátěž látkami POPs z elektroodpadu

Nová studie odhaluje nebezpečnou zátěž látkami POPs z elektroodpadu

Ve dnech 10. a ž 12. července 2023 se naše expertky Mgr. Jitka Straková z organizace Arnika a Alice Dvorská, PhD., nezávislá vědkyně a hlavní autorka studie, vrátily do provincie...

celý článek
Thajsko vyslalo jasný signál: „Nechceme být skládkou pro bohaté země!“

Thajsko vyslalo jasný signál: „Nechceme být skládkou pro bohaté země!“

Thajsko dnes ratifikovalo dodatek Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich likvidaci. Ten zakazuje vývoz všech druhů nebezpečných...

celý článek

Thajsko

5Průmyslové znečištění sužuje Thajsko dlouhodobě, ale nejedná se jen o technický problém. Ve skutečnosti má významnější vliv korupce, špatná vymahatelnost práva a nedostatek funkční samosprávy. Obyvatelům a pracovníkům ve znečištěných oblastech je často upíráno právo účastnit se rozhodovacích procesů s odůvodněním, že nejsou techničtí experti. V jiných případech jsou stížnosti občanů zamítány z důvodu nedostatku vědeckých důkazů. Výsledkem jsou jak rostoucí konflikty v mnoha thajských komunitách, tak i dlouhodobé negativní dopady na zdraví místních a celkový stav životního prostředí.

V rámci programu Toxické látky a odpady již několik let spolupracujeme s thajskou neziskovou organizací EARTH. Naše minulé aktivity ukázaly, že jednoduchý průzkum znečištění životního prostředí způsobeného průmyslovou výrobou může zajistit pádné argumenty a zlepšit vyjednávací pozici thajských komunit. Ty pak snáze spolupracují s vládními úřady i samotnými znečišťovateli.

Vědeckou iniciativou za snižování průmyslového znečištění

Pomáháme komunitám shromažďovat vědecké důkazy a rozšiřovat povědomí o vzrůstajících škodách na životním prostředí a zdraví v důsledku průmyslového rozvoje v Thajsku. Soustředíme se na venkovské komunity, jejichž tradiční způsob obživy trpí neregulovaným zvyšováním průmyslové činnosti a jež se často obávají vystoupit proti znečišťovatelům, především kvůli korupci nebo vyhrožování. Pomáháme při vymáhání práva na informace o životním prostředí za použití legislativních nástrojů známých v České republice a Evropské unii, především prostřednictvím iniciativní účasti veřejnosti na rozhodování. Naším dlouhodobým cílem je uzákonění integrovaného registru znečištění (anglicky PRTR, Pollutant Release and Transfer Register) v zemi. Zákon o PRTR vytvoří právní rámec, který pomůže snížit průmyslové znečištění a zároveň v praxi zajistí právo občanů na informace. Jedná se o nezbytný krok k řešení problému znečištění a nasměrování země k udržitelnému rozvoji.

V listopadu 2017 odhalila Arnika v Bangkoku závěry dvouleté studie POPs: Perzistentní organické látky v průmyslových oblastech: Map Ta Phut, Samut Sakhon, Tha Tum a Khon KaenSlepičí vejce dokládají znečištění chemickými látkami v Thajsku

 

Monitoring znečištění

Zasazujeme se o vytvoření tzv. „Pollution Monitoring Volunteer Network“ (Síť dobrovolníků pro monitorování znečištění) složené z obyvatel a pracovníků žijících ve znečištěných lokalitách. Zasaženým obyvatelům a pracovníkům dodáváme technické vybavení a informace, které jim umožňují sledovat chemické znečištění. Komunity vzděláváme o vlastnostech znečišťujících chemických látek, dále o tzv. Best Available Technology (Nejlepší dostupné technologie z hlediska ochrany životního prostředí) a Best Environmental Practices (Nejlepší doporučené postupy z hlediska ochrany životního prostředí).

THAJSKÉ DĚTI - MAJÍ SI KDE HRÁT? Pomozte pro ně vytvořit čisté a bezpečné prostředí Dárkem pro přírodu. Děkujeme!

 

Naše činnost v Thajsku byla a je umožněna díky projektům „Zvyšování transparentnosti managementu průmyslového znečištění pomocí občanské vědy“ a „Občanskou vědou a posílením systému EIA k zapojení občanské společnosti do rozhodování“ financovaných z fondů Evropské unie a podpořených z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu transformační spolupráce ČR.

tha project

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Petice 30 pro Prahu Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě