Ve dnech 10. až 12. července 2023 se naše expertky Mgr. Jitka Straková z organizace Arnika a Alice Dvorská, PhD., nezávislá vědkyně a hlavní autorka studie, vrátily do provincie Kalasin v Thajsku, aby prezentovaly výsledky rozsáhlého environmentálního a zdravotního průzkumu. Tato studie se zabývala mapováním zátěže prostředí a lidského organismu nebezpečnými látkami, konkrétně persistentními organickými látkami (POPs), které mohou pocházet z elektroodpadu.
Elektronická zařízení často obsahují různé nebezpečné látky. Jde například o bromované zpomalovače hoření, které jsou součástí mnoha plastových materiálů. Problematické jsou také dioxiny, které mohou vznikat při zpracování elektroodpadu, především při vypalování jeho plastových částí. Tyto látky představují vážné riziko pro životní prostředí a lidské zdraví, a proto je důležité znát jejich zdroje a zamezit jejich dalšímu vzniku a uvolňování.
Průzkum v Kalasinu zaměřený na elektroodpad
V průběhu svého výzkumu se Alice a Jitka zaměřily na různá místa v Kalasinu, včetně malých dílen demontujících elektroodpad a získávajících z odpadu drahé kovy, drtiček zbytkových plastů, domácností s těmito dílnami a provozy sousedícími a v neposlední řadě skládky, kde jdou zbytku odpadu páleny. Výzkum proběhl ve spolupráci s thajskou organizací EARTH, která dlouhodobě podporuje komunity ohrožené neregulovanými průmyslovými emisemi. Díky konkrétním hodnotám o výskytu rizikových látek v prostředí i krvi dělníků mohou místní vědoměji rozhodovat a svých pracovních postupech a efektivněji hájit své právo na zdraví přívětivější životní prostředí. Výsledky této studie potvrdily, že látky nebezpečné pro životní prostředí a lidské zdraví se skutečně uvolňují z elektroodpadu a kontaminují okolní prostředí i krev dělníků.
Jedním z alarmujících zjištění bylo, že nebezpečné látky, jako jsou bromované zpomalovače hoření a dioxiny, pronikly do potravinového řetězce místních obyvatel. Studie prokázala kontaminaci potravin, jako jsou vejce, ryby a drobní živočichové, což může mít dlouhodobé negativní dopady na zdraví lidí (poškození štítné žlázy, nervového systému dětí nebo přispění k rozvoji rakoviny), kteří tyto potraviny konzumují.
Výzkum také odhalil alarmující skutečnost, že pracovníci zapojení do zpracování elektroodpadu měli ve své krvi detekovány nebezpečné látky POPs. To poukazuje na vážné riziko, kterému tito pracovníci čelí v důsledku své práce a neadekvátní ochrany při manipulaci s elektroodpadem a jeho vypalováním. Bohužel se jedná o běžnou praxi řady polooficiálnícg recyklačních dílen na elektroodpad v rozvojových zemích.
Tyto výsledky obě výzkumnice v rámci svého červencového pobytu sdílely nejen s dělníky, kteří pracují v dílnách zpracovávajících elektroodpad a kteří darovali krev do výzkumu, ale také se zástupci místních samospráv a zástupci vládních orgánů, včetně úřadu PCD (Pollution Control Department), což je orgán spadající pod ministerstvo životního prostředí Thajska. Těmto autoritám byla navrhnuta opatření, kterými mohou snížit rizika související se zpracováním elektroodpadu.
Význam pro ochranu životního prostředí a lidského zdraví
Studie provedená Jitkou a Alicí v Kalasinu má zásadní význam pro ochranu životního prostředí a zlepšení podmínek pro lidi žijící v blízkosti skládek elektroodpadu a zařízení na jeho zpracování. Poukazuje na nebezpečí a nutnost přijmout opatření k minimalizaci znečištění prostředí a ochraně zdraví pracovníků. Výzkum a prezentace výsledků v Kalasinu jsou důležitými kroky směrem k lepšímu pochopení dopadů zpracování a “recyklace” elektroodpadu v prostředí rozvojových zemí na životní prostředí a lidské zdraví. Doufejme, že tato práce pomůže podpořit větší osvětu o nebezpečích spojených s elektronickým odpadem a povede k zavedení opatření, která zajistí sanaci znečištěného území a udržitelnost a ochranu životního prostředí v thajském Kalsinu a dalších zemí v Asie či Africe, kde se významné množství elektroodpadu zpracovává.
Celý tento průzkum a prezentace výsledků jsou součástí čtyřletého projektu s názvem "Public participation through citizen science and EIA system enhancement" realizovaného organizací Arnika a EARTH. Tento projekt získal finanční podporu od Evropské unie a Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci programu Transition.