Čeští experti v Indonésii sdíleli zkušenosti z tuzemského registru znečištění

Čeští experti v Indonésii sdíleli zkušenosti z tuzemského registru znečištění

JAKARTA, 4. a 5. června – Mezinárodní konference nevládních organizací Nexus3 (Indonésie) a Arnika (ČR) v Jakartě svedla dohromady experty, zástupce indonéské občanské...

celý článek
Odborníci spočítali ekonomické ztráty způsobené špatnou kvalitou ovzduší v Jakartě. Jak na to reaguje stát?

Odborníci spočítali ekonomické ztráty způsobené špatnou kvalitou ovzduší v Jakartě. Jak na to reag...

Jakarta je jednoznačným vítězem v žebříčcích znečištěného ovzduší. Toto vítězství je spíš ukázkou prohry v boji za lepší životní prostředí. Další oddalování řešení kvality...

celý článek
„Odpadkové hory“ na okraji Jakarty lákají výzkumníky. Je obří skládka zdrojem znečištění?

„Odpadkové hory“ na okraji Jakarty lákají výzkumníky. Je obří skládka zdrojem znečištění?

Indonésie je známá svými běloskvoucími písečnými plážemi, exotickou kuchyní a neklidnými sopkami. Co ovšem turisté běžně neuvidí jsou hory odpadu a malé „sopky“ v podobě provozů...

celý článek

Indonésie

Indonésie je zemí 17508 ostrovů, na kterých žije přes čtvrt miliardy lidí. Přidáme-li k tomu ještě těžbu a spalování uhlí, kácení a vypalování deštného pralesa, těžbu zlata v malých dolech a dovoz odpadů, je ohrožení biodiverzity, životního prostředí a zdraví obyvatel jedním z největších problémů této lidnaté země. Navíc se ostrovnímu státu těžko kontroluje dovoz odpadů a surovin, k nimž patří i problematická rtuť pro těžbu zlata. 

indonesiaHospodářský a průmyslový růst v Indonésii nebyl vždy spojen s dodržováním odpovídajících předpisů, proto pomáháme místním organizacím mapovat míru znečištění prostředí toxickými látkami a jeho dopady na zdraví obyvatel. V roce 2012 jsme začali analýzami rtuti v okolí malých zlatých dolů. Od roku 2018 pak zkoumáme znečištění v okolí míst zasažených nekontrolovaným dovozem plastů z celého světa na ostrov Jáva.  

Na začátku roku 2021 jsme společně s místní organizací Nexus3 Foundation zahájili nový projekt, jehož cílem je vytvoření sítě nevládních organizací pro monitorování znečištění v zemi, a tím i posílení role občanské společnosti v prevenci toxického znečištění a jeho dopadu na lidské zdraví. Projekt také směřuje k zavedení tzv. PRTR (z ang. Pollutant Release and Transfer Register), u nás známého jako integrovaný registr znečištění (IRZ), který v Indonésii chybí.

Dlouhodobě také zvyšujeme schopnosti indonéských občanů porozumět toxickému znečištění, zaznamenávat jej a používat tyto údaje v jednání s politiky a úřady. Těmto a dalším aktivitám se můžeme úspěšně věnovat také díky podpoře mezinárodní sítě IPEN a Evropské Unie.

Snímek obrazovky 2021 05 27 v 14.49.45transition_lg_v2.gif

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě