Indonésie je zemí 17508 ostrovů, na kterých žije přes čtvrt miliardy obyvatel. Přidáme-li k tomu ještě těžbu a spalování uhlí, kácení a vypalování deštného pralesa, těžbu zlata v malých dolech a dovoz odpadů, je ohrožení biodiverzity, životního prostředí a zdraví obyvatel jedním z největších problémů této lidnaté země. Navíc se ostrovnímu státu těžko kontroluje dovoz odpadů a surovin, k nimž patří i problematická rtuť pro těžbu zlata.
Hospodářský a průmyslový růst v Indonésii nebyl vždy spojen s odpovídajícími předpisy, proto pomáháme místním organizacím mapovat míru znečištění prostředí toxickými látkami a jeho dopady na zdraví obyvatel. V roce 2012 jsme začali analýzami rtuti v okolí malých zlatých dolů. Od roku 2018 pak zkoumáme znečištění v okolí míst zasažených nekontrolovaným dovozem plastů z celého světa na ostrově Jáva.
Na začátku roku 2021 jsme společně s místní organizací Nexus3 Foundation zahájili nový projekt, jehož cílem je vytvoření sítě nevládních organizací pro monitorování znečištění v zemi, a tím i posílení role občanské společnosti v prevenci toxického znečištění a jeho dopadu na lidské zdraví. Projekt také směřuje k podpoře nastartování fungování tzv. PRTR, u nás známého jako Integrovaný registr znečištění (IRZ), který v Indonésii do teď chybí.
Dlouhodobě také usilujeme o zvyšování schopnosti indonéských občanů porozumět a shromažďovat údaje o toxickém znečištění a používat je v politickém dialogu. Nejen těmto aktivitám se můžeme úspěšně věnovat také díky podpoře mezinárodní sítě IPEN a Evropské Unie.

