„Ano Evropě, ne ruskému zákonu“: Gruzíni se brání snahám o spoutání občanské společnosti

„Ano Evropě, ne ruskému zákonu“: Gruzíni se brání snahám o spoutání občanské společnosti

Gruzií zmítají protesty proti spornému zákonu, který by nemalou část nevládních organizací a médií onálepkoval jako zahraniční agenty. Úpravu, pro niž se vžilo označení „ruský...

celý článek
Evropská satelitní data odhalují znečištění gruzínského ovzduší

Evropská satelitní data odhalují znečištění gruzínského ovzduší

TBILISI/PRAHA – Arnika ve spolupráci se společností World from Space a gruzínskou nevládní organizací Green Pole publikovala další ze studií mapujících znečištění ovzduší díky...

celý článek
Aktivisté spouštějí AirGE. Pokřtili první stanici občanského monitoringu ovzduší v Gruzii

Aktivisté spouštějí AirGE. Pokřtili první stanici občanského monitoringu ovzduší v Gruzii

TBILISI/PRAHA – Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří gruzínské hlavní město Tbilisi mezi trojici evropských měst s nejvíce znečištěným ovzduším. Na jeho následky...

celý článek

Gruzie

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří gruzínské hlavní město Tbilisi mezi trojici evropských metropolí s nejvíce znečištěným ovzduším. V důsledku dlouhodobého působení smogu tu každoročně zemřou téměř čtyři tisíce lidí. Město, jehož historické centrum je památkou UNESCO, také ztrácí svůj potenciál pro udržitelnou turistiku. Znečištění způsobují zastaralé elektrárny, průmyslové podniky a intenzivní provoz technicky nevyhovujících automobilů.

photo 2023 04 27 15 44 56

Čisté ovzduší pro Gruzii

Prvním krokem na cestě ke zlepšení gruzínského vzduchu je dostatek informací. Státní úřady dnes provozují pouze sedm moderních automatizovaných stanic pro měření kvality ovzduší. To je příliš málo. V obdobně velké České republice jsou podobných stanic asi dvě stovky. Ve spolupráci s dobrovolníky místní občanské iniciativy Green Pole vyrábí Arnika stanice občanského monitoringu ovzduší AirGE. Postupně vzniká síť, do níž jsou zapojeni přímo obyvatelé znečištěných měst. V budoucnu bude možné ze získaných dat odhalit zdroje znečištění a usilovat o nápravu.

S vytvářením občanských sítí monitoringu znečištění ovzduší máme zkušenost z Bělarusi a Ukrajiny. Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničí ČR.

Informace v angličtině

logolink EN PNG

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě