Aktivisté spouštějí AirGE. Pokřtili první stanici občanského monitoringu ovzduší v Gruzii

Aktivisté spouštějí AirGE. Pokřtili první stanici občanského monitoringu ovzduší v Gruzii

TBILISI/PRAHA – Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří gruzínské hlavní město Tbilisi mezi trojici evropských měst s nejvíce znečištěným ovzduším. Na jeho následky...

celý článek
Arnika a GreenPole: Co dýcháme a co s tím můžeme dělat?

Arnika a GreenPole: Co dýcháme a co s tím můžeme dělat?

AirGE: občanské monitorování znečištění ovzduší v Gruzii CO? Představení nové gruzínsko-české iniciativy a kulatý stůl KDY? V pondělí 19. června 2023 od 14:00 do 16:00 KDE?...

celý článek
Gruzínští dobrovolníci vyrábějí levné a efektivní stanice pro občanský monitoring ovzduší

Gruzínští dobrovolníci vyrábějí levné a efektivní stanice pro občanský monitoring ovzduší

Název zbrusu nového typu stanice pro měření znečištění ovzduší, jejíž první prototyp vyrobili dobrovolníci v gruzínském Tbilisi o víkendu 20. a 21. května 2023, zní “AirGE“....

celý článek

Gruzie

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří gruzínské hlavní město Tbilisi mezi trojici evropských metropolí s nejvíce znečištěným ovzduším. V důsledku dlouhodobého působení smogu tu každoročně zemřou téměř čtyři tisíce lidí. Město, jehož historické centrum je památkou UNESCO, také ztrácí svůj potenciál pro udržitelnou turistiku. Znečištění způsobují zastaralé elektrárny, průmyslové podniky a intenzivní provoz technicky nevyhovujících automobilů.

photo 2023 04 27 15 44 56

Čisté ovzduší pro Gruzii

Prvním krokem na cestě ke zlepšení gruzínského vzduchu je dostatek informací. Státní úřady dnes provozují pouze sedm moderních automatizovaných stanic pro měření kvality ovzduší. To je příliš málo. V obdobně velké České republice jsou podobných stanic asi dvě stovky. Ve spolupráci s dobrovolníky místní občanské iniciativy Green Pole vyrábí Arnika stanice občanského monitoringu ovzduší AirGE. Postupně vzniká síť, do níž jsou zapojeni přímo obyvatelé znečištěných měst. V budoucnu bude možné ze získaných dat odhalit zdroje znečištění a usilovat o nápravu.

S vytvářením občanských sítí monitoringu znečištění ovzduší máme zkušenost z Bělarusi a Ukrajiny. Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničí ČR.

Informace v angličtině

logolink EN PNG

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Petice 30 pro Prahu Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě