Srbsko existuje jako samostatný stát teprve od roku 2006 a tak se jako řada dalších balkánských států ještě stále vypořádává s dědictvím nedávné historie, a to i v oblasti životního prostředí a chemických látek. V této souvislosti se v Srbsku spolu s partnerskými organizacemi zasazujeme především o prosazování práva na informace o životním prostředí a toxických látkách, posilování role občanů ve zlepšování chemické bezpečnosti či praktické naplňování regulace toxických látek.
V Srbsku spolupracujeme s několika nevládními organizacemi, nejvíce společných projektů však máme s organizací ALHem, která se zaměřuje na chemické látky ve spotřebním zboží a jejich bezpečnější alternativy a s níž spolupracujeme od roku 2015. V roce 2016 jsme společně se sítí CEE Bankwatch Network a organizací CEKOR ze Subotice sledovali toxické látky v okolí srbské uhelné elektrárny Obrenovac, v roce 2020 jsme pak společně s ALHem prosazovali ochranu občanů před nebezpečnými ftaláty a zavedení regulací, které jsou již standardem v zemích EU. Projekt a výsledky testování shrnuje publikace SOFT plastic, HARSH truth.
Náš poslední projekt, který jsme společně s organizací ALHem zahájili v roce 2024, se soustředí na aktivní zapojení mladých lidí do systematického řešení ekologických problémů v Srbsku. V rámci projektu se mladí lidé zapojují do praktické ochrany životního prostředí a advokační kampaně na ochranu občanů před nebezpečnými ftaláty. Ty jsou sice od roku 2023 v Srbsku lépe regulovány, nicméně projekt si také klade za cíl ověřit skutečný efekt implementace předpisů. To bude shrnovat publikace SOFT plastic, HARSH truth 2 s výsledky testování spotřebního zboží.
Naše aktivity jsou spolufinancovány z prostředků Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci Programu transformační spolupráce Transition, sítě IPEN (Mezinárodní síť pro eliminaci perzistentních organických látek) a Global Greengrants Fund.