Jarní návrat na Balkán: nová výstava i výlet k divokým pramenům řeky Sany

Jarní návrat na Balkán: nová výstava i výlet k divokým pramenům řeky Sany

V posledním březnovém týdnu jsme se vrátili do krásné bosenské krajiny kolem návštěvnického centra Pecka. Na Balkáně se roky angažujeme v ochraně posledních divokých řek v...

celý článek
Občané zastavili výstavbu vodních elektráren na Neretvici. Jejich úsilí podpořila i Arnika

Občané zastavili výstavbu vodních elektráren na Neretvici. Jejich úsilí podpořila i Arnika

SARAJEVO/PRAHA – V Bosně a Hercegovině došlo k významnému vítězství v boji za ochranu tamních řek. Státní energetická firma Elektroprivreda [1] oznámila konec plánů na výstavbu...

celý článek
Lidé v Bosně a Hercegovině bojují proti ničení divokých řek. Podpořili jsme je 200 tisíci korun

Lidé v Bosně a Hercegovině bojují proti ničení divokých řek. Podpořili jsme je 200 tisíci korun

V letech 2020 a 2021 jsme finančně podpořili několik komunit v Bosně a Hercegovině, kde se nachází poslední divoké řeky Evropy. Ty jsou nyní v ohrožení kvůli plánované výstavbě...

celý článek

Bosna a Hercegovina

Kdysi patřila Jugoslávie k nejúspěšnějším zemím socialistického bloku. Bosna a Hercegovina, ležící v srdci zaniklé balkánské federace, byla centrem jejího zbrojního, hutního a chemického průmyslu. Průmyslové znečištění přetrvává na rozdíl od samotné Jugoslávie dodnes. Bosna a Hercegovina zároveň patří k zemím se zachovalou divokou přírodou, nejvyšší biodiverzitou v Evropě a posledními opravdu nespoutanými evropskými řekami. Ty dnes ohrožují stovky projektů na výstavbu malých vodních elektráren.

Klenoty bosenské přírody

Bosna a Hercegovina je jedinečná počtem neregulovaných vodních toků, které jsou domovem mnoha endemických druhů rostlin a živočichů. Podporujeme proto kampaň na vyhlášení pěti nových chráněných přírodních oblastí, které zajistí trvalou ochranu několika řek a přilehlých území. Společně s místními odbornicemi a odborníky provedeme biologické průzkumy, díky kterým vytvoříme mapy příležitostí a strategie rozvoje pro každou lokalitu. Díky konzultacím a kulatým stolům s místními občany zajistíme, aby nově vyhlášená chráněná území respektovala jejich zkušenost a znalosti krajiny. Ukážeme tamním občanům, úředníkům i politikům, že ochrana přírody realizovaná s respektem je ku prospěchu všech zúčastněných.

Balkánské řeky nedáme 

bosniaBalkánské řeky ohrožuje neřízený boom výstavby vodních elektráren – navzdory zvyšujícímu se odporu občanů a varování místních i mezinárodních organizací se stále připravují stovky těchto projektů. Mnohé z nich v místech, jež by kterákoliv země Evropské unie chránila jako národní park.  Úřady i politici ignorují negativní dopady, jako je zvýšení rizika povodní, nenávratná devastace přírody i poškození turismu. Místní komunity se nechtějí o přírodní bohatství nechat oloupit. Mnozí už pozvedli svůj hlas, běžná jsou shromáždění, protesty a fyzické blokády – a my tyto strážce řek podporujeme. 

Byli jsme u zrodu občanské Koalice pro řeky. Vydali jsme řadu analýz a návrhů na lepší ochranu životního prostředí a práv místních lidí. Přispěli jsme k tomu, aby se prameny řeky Sany staly přírodní památkou. Navrhli jsme Deklaraci na ochranu řek západního Balkánu, již podepsaly desítky organizací a přijaly parlamenty Bosny a Hercegoviny. Na základě naší iniciativy se již 22 měst a vesnic prohlásilo za „Obce bez přehrad”, mezi nimi i druhé největší město Bosny a Hercegoviny, Banja Luka.

 

I Váš hlas může hodně změnit. Podepište výzvu “Za živé řeky!” Děkujeme!

 

Za čistý vzduch

Komíny četných továren způsobují jeden z nejvážnějších problémů Bosny a Hercegoviny – silným znečištěním ovzduší trpí desítky tisíc lidí. Majitelé dostatečně neinvestují do nových technologií a nadále profitují z provozu zastaralých hutnických a chemických závodů a elektráren. Jedním z největších znečišťovatelů na celém Západním Balkáně je ocelárna globální korporace ArcelorMittal ve městě Zenica. Odhalili jsme, že její provoz způsobuje kontaminaci potravin. Každoročně zveřejňujeme žebříčky největších znečišťovatelů Bosny a Hercegoviny a pomáháme tak k lepší informovanosti obyvatel.

Informace v anglickém jazyce najdete na stránkách https://arnika.org/en/countries/bosnia-and-herzegovina  

Více informací v bosenštině, chorvatštině a srbštině naleznete na našich stránkách https://www.eko.ba a https://rijekebih.org 

Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Global Greengrants Fund a Central European Initiative.

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě