Kdysi patřila Jugoslávie k nejúspěšnějším zemím socialistického bloku. Bosna a Hercegovina, ležící v srdci zaniklé balkánské federace, byla centrem jejího zbrojního, hutního a chemického průmyslu. Průmyslové znečištění přetrvává na rozdíl od samotné Jugoslávie dodnes. Bosna a Hercegovina zároveň patří k zemím se zachovalou divokou přírodou, nejvyšší biodiverzitou v Evropě a posledními opravdu nespoutanými evropskými řekami. Ty dnes ohrožují stovky projektů na výstavbu malých vodních elektráren.
Klenoty bosenské přírody
Bosna a Hercegovina je jedinečná počtem neregulovaných vodních toků, které jsou domovem mnoha endemických druhů rostlin a živočichů. Podporujeme proto kampaň na vyhlášení pěti nových chráněných přírodních oblastí, které zajistí trvalou ochranu několika řek a přilehlých území. Společně s místními odbornicemi a odborníky provedeme biologické průzkumy, díky kterým vytvoříme mapy příležitostí a strategie rozvoje pro každou lokalitu. Díky konzultacím a kulatým stolům s místními občany zajistíme, aby nově vyhlášená chráněná území respektovala jejich zkušenost a znalosti krajiny. Ukážeme tamním občanům, úředníkům i politikům, že ochrana přírody realizovaná s respektem je ku prospěchu všech zúčastněných.
Balkánské řeky nedáme
Balkánské řeky ohrožuje neřízený boom výstavby vodních elektráren – navzdory zvyšujícímu se odporu občanů a varování místních i mezinárodních organizací se stále připravují stovky těchto projektů. Mnohé z nich v místech, jež by kterákoliv země Evropské unie chránila jako národní park. Úřady i politici ignorují negativní dopady, jako je zvýšení rizika povodní, nenávratná devastace přírody i poškození turismu. Místní komunity se nechtějí o přírodní bohatství nechat oloupit. Mnozí už pozvedli svůj hlas, běžná jsou shromáždění, protesty a fyzické blokády – a my tyto strážce řek podporujeme.
Byli jsme u zrodu občanské Koalice pro řeky. Vydali jsme řadu analýz a návrhů na lepší ochranu životního prostředí a práv místních lidí. Přispěli jsme k tomu, aby se prameny řeky Sany staly přírodní památkou. Navrhli jsme Deklaraci na ochranu řek západního Balkánu, již podepsaly desítky organizací a přijaly parlamenty Bosny a Hercegoviny. Na základě naší iniciativy se již 22 měst a vesnic prohlásilo za „Obce bez přehrad”, mezi nimi i druhé největší město Bosny a Hercegoviny, Banja Luka.
I Váš hlas může hodně změnit. Podepište výzvu “Za živé řeky!” Děkujeme!
Za čistý vzduch
Komíny četných továren způsobují jeden z nejvážnějších problémů Bosny a Hercegoviny – silným znečištěním ovzduší trpí desítky tisíc lidí. Majitelé dostatečně neinvestují do nových technologií a nadále profitují z provozu zastaralých hutnických a chemických závodů a elektráren. Jedním z největších znečišťovatelů na celém Západním Balkáně je ocelárna globální korporace ArcelorMittal ve městě Zenica. Odhalili jsme, že její provoz způsobuje kontaminaci potravin. Každoročně zveřejňujeme žebříčky největších znečišťovatelů Bosny a Hercegoviny a pomáháme tak k lepší informovanosti obyvatel.
Informace v anglickém jazyce najdete na stránkách https://arnika.org/en/countries/bosnia-and-herzegovina
Více informací v bosenštině, chorvatštině a srbštině naleznete na našich stránkách https://www.eko.ba a https://rijekebih.org
Naši práci podporuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Global Greengrants Fund a Central European Initiative.