Sana získá ochranu! Řeka se konečně stane přírodním parkem

6.5.2019 - BANJA LUKA | Tiskové zprávy
Prameny řeky Sany. Elektrárna Medna je jen pár set metrů níže
FOTO: Majda Slámová / Arnika
Ministerstvo územního plánování, výstavby a ekologie Republiky srbské schválilo přípravy vyhlášení dvou chráněných území na řece Saně. Návrh předložili ekologové na základě předchozího biologického výzkumu. Rozhodnutí přichází bohužel až poté, co byla v loňském roce na řece spuštěna vodní elektrárna. Nové nařízení bude chránit prameny a kaňon řeky.

"Vodní elektrárna Medna o výkonu 5 MW, která byla uvedena do provozu v březnu 2018, narušuje celé povodí řeky. To mimo jiné změnilo podmínky pro určení plánovaného přírodního parku Horní Sana. Přijaté návrhy jsou nicméně obrovsky důležité pro ochranu zbývajících unikátních oblastí tohoto regionu na celostátní úrovni,“ vítá Dragan Kovačević, vedoucí Odboru přírodního dědictví Institutu ochrany kulturního, historického a přírodního dědictví Republiky srbské, první kroky ministerstva k vyhlášení legislativní ochrany.

Cílem iniciativy je vytvořit dvě nové chráněné oblasti – prameny řeky Sany s propastí Mračaj a kaňon Prizren Grad. Tyto dvě lokality navrhli ekologové z bosenského Centra pro životní prostředí a českého spolku Arnika letos v únoru.

„Minulé léto jsme oslovili skupinu odborníků, aby prozkoumali oblast pramenů řeky Sany. Výsledky ukazují, že tato oblast je jedinečná a představuje biotop pro velký počet významných rostlinných a živočišných druhů,“ vysvětluje Zuzana Vachůnová z Arniky.

Podle Ivy Miljević, vedoucí výzkumu z Centra pro životní prostředí, vědci “poskytli data pro 304 druhů, mezi nimiž je spousta, pro které dosud žádné údaje týkající se této oblasti neexistovaly. Kaňon Prizren Grad je navíc hnízdištěm zranitelného druhu sokola, raroha šedého.”

Připravovaná studie Institutu pro ochranu kulturního, historického a přírodního dědictví Republiky srbské, vycházející ze zmíněného biologického výzkumu, navrhne konkrétní hranice pro vytyčení obou budoucích chráněných oblastí.


Jak zachovat přírodní klenoty. Do Česka přijedou bosenští strážci řek | 2.11.2018
Řeky živé a bez přehrad, žádají vědci a aktivisté na premiérovém setkání | 11.10.2018
Zpráva z Bosny: Zachraňte Sanu dřív, než ji přehrady zničí | 5.6.2018
Peníze vodu nenahradí, naši politici rozprodávají vlastní zemi, říkají ochránci bosenských řek 4.10.2017

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu