Plastové přenosné hrnky na kávu a sportovní lahve obsahují látky negativně ovlivňující hormonální systém

Plastové přenosné hrnky na kávu a sportovní lahve obsahují látky negativně ovlivňující hormonální ...

Nov á studie Arniky odhaluje přítomnost škodlivých látek v plastových výrobcích, se kterými přicházejí lidé do každodenního kontaktu, jako jsou přenosné hrnky na kávu a sportovní...

celý článek
Poznáte, jestli je vaše domácnost zdravá? Arnika vyškolila první ambasadory

Poznáte, jestli je vaše domácnost zdravá? Arnika vyškolila první ambasadory

V průběhu ledna a února uspořádala Arnika první kurz s názvem Ambasador zdravé domácnosti . Ten přinesl nové poznatky o škodlivých látkách ve spotřebním zboží a jejich dopadech...

celý článek
Chtějí nás buď usmažit anebo utopit v plastech

Chtějí nás buď usmažit anebo utopit v plastech

Naftařské velmoci a zástupci petrochemického průmyslu brání omezení výroby plastů. Jedná se pro ně o další ztrátu zisků po poklesu významnosti fosilních paliv. Argumentují tím,...

celý článek

Budoucnost bez plastů

 Plasty jsou dnes jednou z největších hrozeb pro životní prostředí, živočichy i naše zdraví. Zastavme jejich nadprodukci a znečištění, které způsobují!

Co budeme moct díky vašemu podpisu udělat?

  1. Budeme dál odhalovat toxické látky v plastových výrobcích – třeba kuchyňských potřebách nebo hračkách pro děti. 
  2. Budeme tlačit na politiky a političky, aby prosazovali omezování zbytečných plastů a chránili tak životní prostředí i naše zdraví. 
  3. Budeme vás zastupovat na mezinárodních jednáních k nově připravované globální plastové úmluvě. 
  4. Budeme přinášet nové vědecké poznatky o dopadu plastů a toxických látek v nich na lidské zdraví. 
  5. Budeme vzdělávat zákonodárce a zákonodárkyně i veřejnost. 

 

PODEPIŠTE SE POD BUDOUCNOST BEZ PLASTŮ

 

Důležité milníky

  • Druhá přípravná schůze k plastové úmluvě – květen 2023: O průběhu a závěrech schůzky si můžete přečíst zde.
  • Třetí přípravná schůze k plastové úmluvě – listopad 2023: Schůzky jsme se zúčastnili a hájili na ní cíle naší výzvy. O jejím průběhu se dočtete zde.
  • Čtvrtá přípravná schůze k plastové úmluvě – duben 2024: Tentokrát jsme se schůzky zúčastnili online. Co z ní vyplynulo si můžete přečíst zde.
  • Pátá přípravná schůze k plastové úmluvě – listopad 2024  
  • Zavedení zálohového systému na PET lahve v České republice - 2025 
  • Vznik plastové úmluvy - 2025

 

Fotka měsíce

 

Plast a příroda

Řeku v hlavním městě Bangladéše, v Dháce, zcela skryly plasty, které se v ní nahromadily. Most původně postavený přes řeku dnes vede přes moře plastů (na fotce od Shahriara Hossaina z místní nevládní organizace ESDO). Takový obrázek se naskýtá v mnoha destinacích, kam se našinec vypraví na dovolenou, byť ta hromada plastového odpadu nemusí být vždy takto velká. Traduje se, že země jihovýchodní Asie jsou původci velké části plastů v okolních mořích, ale už se nedozvíme, že velká část z nich pochází ze zemí jako Austrálie, USA, Velká Británie anebo jiné evropské země, které plastový odpad vyvážejí do jihovýchodní Asie, protože si s ním ani sami neví jak poradit. Jediným účinným řešením je celkovou produkci plastů globálně omezit. O tom je nyní řeč při vyjednávání nové globální úmluvy o plastech. Pomozte jim učinit přítrž! Podepište výzvu Budoucnost bez plastů, která by měla přispět k řešení tohoto problému.

 

Publikace

Ponořte se do našich publikací na téma předcházení vzniku odpadů, jejich recyklace a nakládání s nimi.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě