Nakládání s odpady představovalo v lidské společnosti problém odjakživa. V poslední době je ale ještě palčivější, a to především proto, že odpad obsahuje řadu materiálů vytvořených člověkem, s nimiž si příroda nedokáže poradit, tedy jednoduše je rozložit.
V České republice v současnosti, stejně jako v řadě dalších zemí, odpady ve velké míře skládkujeme. Skládky se tak staly místy, kde se kumuluje znečištění z odpadů a je jasné, že se tohoto způsobu nakládání s odpady musíme zbavit. Spalování odpadů se jeví jako ideální řešení problému s odpadem, které nám poskytuje elektřinu nebo teplo jako bonus. Ale je to opravdu tak ideální cesta?
Studie Arniky pokrývá téma spalování odpadů z různých úhlů pohledu, od emisí toxických látek ze spaloven a jejich vlivu na přírodu a lidské zdraví, přes ekonomiku stavby spaloven, až po vhodné alternativy v nakládání s odpady. Přináší a shrnuje nejnovější odborná data a zjištění o spalovacích technologiích a spalovnářském průmyslu a zabývá se také dnes hojně diskutovanými "alternativními" způsoby nakládání s odpadem, takzvanou "chemickou recyklací", jako je například depolymerizace, pyrolýza nebo zplyňování. Nabízí negativní, ale i pozitivní příklady z Čech i ze zahraničí.
Studie v tištěné formě je momentálně rozebrána.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.