Moldavané na studijní cestě po Česku

Moldavané na studijní cestě po Česku

V květnu jsme uspořádali studijní cestu do České Republiky pro kolegy z Moldavska. Se zástupci tamních státních institucí, chráněných území, neziskových organizací a s...

celý článek
Čeští experti v Indonésii sdíleli zkušenosti z tuzemského registru znečištění

Čeští experti v Indonésii sdíleli zkušenosti z tuzemského registru znečištění

JAKARTA, 4. a 5. června – Mezinárodní konference nevládních organizací Nexus3 (Indonésie) a Arnika (ČR) v Jakartě svedla dohromady experty, zástupce indonéské občanské...

celý článek
Konference v Kišiněvě sdílela zkušenosti se zaváděním evropských systémů ochrany přírody

Konference v Kišiněvě sdílela zkušenosti se zaváděním evropských systémů ochrany přírody

KIŠINĚV - Společná tisková konference odborníků, zástupců (mezi)vládních orgánů a nevládních organizací Biotica (Moldavsko) a Arnika (Česká republika) sdílela zkušenosti se...

celý článek
„Ano Evropě, ne ruskému zákonu“: Gruzíni se brání snahám o spoutání občanské společnosti

„Ano Evropě, ne ruskému zákonu“: Gruzíni se brání snahám o spoutání občanské společnosti

Gruzií zmítají protesty proti spornému zákonu, který by nemalou část nevládních organizací a médií onálepkoval jako zahraniční agenty. Úpravu, pro niž se vžilo označení „ruský...

celý článek

Zahraničí

arnika-ve-svete

Během dvaceti let existence Arniky i dřívějšího působení našich členů jsme nabrali mnoho zkušeností s ekologickými výzkumy, zvyšováním dostupnosti informací o životním prostředí, zapojováním veřejnosti do rozhodování, vedením kampaní nebo účastí na vyjednávání o mezinárodních úmluvách. V řadě zemí světa nevládní organizace ještě takové zkušenosti nemají, protože v nich chybí kvalitní zákony k ochraně životního prostředí a zdraví, data o znečištění jdou jen těžko získat nebo se tam občanská společnost zajímající se o životní prostředí teprve rodí.

Protože víme, že znečištění nezná hranice, a věříme, že právo na zdravé životní prostředí mají lidé bez ohledu na to, kde žijí, snažíme se přibližně od roku 2010 pomáhat našim kolegům a kolegyním z jiných zemí zefektivňovat jejich práci na zlepšování stavu životního prostředí. Ostatně i globální Cíle udržitelného rozvoje ukazují, že zdravé životní prostředí je jednou z podmínek toho, aby vznikala prosperující a spokojená společnost. V situaci, kdy čelíme hrozbám spojeným s klimatickou změnou, suchem nebo celosvětově alarmující mírou znečištění, to platí dvojnásob.

Na našich zahraničních projektech vždy spolupracujeme s lokálními partnery. Uvědomujeme si, že problémy své země znají mnohem lépe než my a vědí, co je potřeba řešit. My jim v tom poskytujeme plnou podporu. Koordinovali jsme i několik velkých mezinárodních výzkumů, které posloužily jako důležité podklady pro vyjednávání o mezinárodních úmluvách zabývajících se znečištěním životního prostředí na celosvětové úrovni.

Mezi největší úspěchy našich zahraničních projektů patří například objevení velkého nelegálního skladu DDT v Arménii, který na základě našich aktivit nechala arménská vláda zajistit proti únikům; odhalení skandální kontaminace životního prostředí v Ghaně nebo Indonésii poblíž skládek odpadu, který tam putuje z jiných zemí; příprava vyhlášení chráněných oblastí na řece Sáně v Bosně; nebo vítězství několika thajských komunit ve sporech se znečišťujícími podniky a továrnami.

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě